Lód spadł z dachu ciężarówki, co doprowadziło do śmiertelnego wypadku – zdarzenie spod Ostrołęki

lod_spadl_z_ciezarowki_ostroleka

W nawiązaniu do tekstu:

Rampy do usuwania lodu z ciężarówek – nie kosztują wiele, są łatwe w montażu i mogą uratować życie

Kalendarzowa zima jeszcze się nie zaczęła, a bagatelizowanie kwestii lodu zalegającego na ciężarówkach już pochłonęło ofiarę śmiertelną. Komenda Wojewódzka Policji w Radomiu opublikowała komunikat, który opowiada o wypadku związanym właśnie z tym zjawiskiem. Pod komunikatem dodano oczywiście informację przypominającą kierowcom ciężarówek, że to oni powinni oczyścić dachy z lodu przed ruszeniem w trasy. Co komu jednak po takim przypomnieniu, skoro nadal nierozwiązana pozostaje zasadnicza kwestia – w jaki sposób kierowcy mają oczyszczać dachy, aby było to w pełni skuteczne, w pełni bezpieczne i w pełni zgodnie z przepisami dotyczącymi pracy na wysokości?

Cały policyjny tekst zamieszczam poniżej:

Do tragicznego w skutkach wypadku drogowego doszło wczoraj pod Ostrołęką. Jak wynika ze wstępnych ustaleń, przyczyną był najprawdopodobniej lód, który podczas jazdy spadł z pojazdu ciężarowego na osobowego opla. Kierujący osobówką w wyniku czołowego zderzenia poniósł śmierć na miejscu.

Wczoraj, 14.12.br., przed godziną 14. dyżurny ostrołęckiej komendy odebrał zgłoszenie o poważnym wypadku drogowym na drodze wojewódzkiej 544 w miejscowości Drężewo. Według zgłaszającego w zdarzeniu brały udział dwa pojazdy ciężarowe i jeden osobowy. We wskazane miejsce skierowane zostały patrole z ostrołęckiego ruchu drogowego oraz służby ratunkowe. Na miejscu obecny był także Prokurator, technik kryminalistyki oraz funkcjonariusze wydziału kryminalnego.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że na łuku drogi z jadącego pojazdu ciężarowego wraz z naczepą, który jechał w kierunku Nowej Wsi Zachodniej, z dachu naczepy spadły bryły lodu. Niestety lód uderzył w przednią szybę osobowego opla, który jechał z przeciwnego kierunku. W wyniku tego kierujący samochodem osobowym zjechał na przeciwległy pas ruchu i zderzył się czołowo z jadącym z przeciwka ciężarowym mercedesem. Niestety w wypadku zginął kierujący oplem, 60-letni mieszkaniec powiatu ostrołęckiego. Obydwaj kierujący z pojazdów ciężarowych byli trzeźwi. Kierującemu ciężarowym dafem, 40-letniemu mieszkańcowi Warszawy zatrzymano prawo jazdy.

Na miejscu zdarzenia pod nadzorem Prokuratora wykonano szereg czynności, m.in. oględziny miejsca i pojazdów, zabezpieczono też dwie bryły lodu, które znajdowały się w osobowym oplu.

Jak pokazuje powyższe zdarzenie, skutki zaniedbań stanu technicznego pojazdu mogą być tragiczne. Zanim ruszymy w drogę zwracajmy uwagę w jakim stanie znajduje się nasz pojazd. Mowa nie tylko o takich elementach jak ogumienie, oświetlenie, układ kierowniczy, ale także odpowiednie oczyszczenie i przygotowanie pojazdu do jazdy. Szczególnie ważne jest to w takich warunkach jakie panują obecnie.

Pamiętajmy też, że to na kierujących spoczywa obowiązek przygotowania do jazdy pojazdu w taki sposób, aby nie stwarzał zagrożenia dla innych użytkowników dróg i dla niego samego. Taki obowiązek wynika, m.in. z Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym i art. 66, którego pierwszy punkt stanowi ,,Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego: nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę.