Lód na naczepach już zwraca uwagę policji – funkcjonariusze przypominają o karach

Ubiegłoroczną listę ramp w Niemczech, Austrii i Polsce znajdziecie tutaj.

Choć nie ma jeszcze połowy października, już wrócił temat lodu zbierającego się na ciężarówkach. Jarocińska policja wydała wczoraj komunikat, w którym przypomina o grożącym kierowcom karach. Mowa tutaj o 6 punktach karnych, maksymalnie 500 złotych mandatu, a nawet możliwości zatrzymania uprawnień.

Jak wiadomo, wejście na naczepę lub zabudowę to forma „pracy na wysokości”. Kierowcy nie powinni tego robić, o ile nie posiadają specjalnego przeszkolenia, zabezpieczeń oraz ubezpieczenia. Co więc z systemami, które mogłyby to zrobić w bezpieczny i w pełni zgodny z przepisami sposób?

Najprostszym rozwiązaniem wydają się dedykowane do tego rampy, możliwe do kupienia za mniej niż 10 tys. złotych. I faktycznie, co jakiś czas pojawiają się organizacje, które zapowiadają budowę takich obiektów. Wymiernych efektów, w postaci większej ilości ramp nadal, jednak nie widać.

Wyjątkiem pozostaje też specjalistyczne, zimowe wyposażenie. Takie systemy, jak pompowane pod dachami tunele RSAB (zapraszam tutaj), czy mechanicznie podnoszone plandeki Krone Ice Protect Easy (zapraszam tutaj) pozostają w polskich flotach bardzo rzadkim widokiem.

Omawiany komunikat KPP w Jarocinie:

Nawet 500 zł mandatu i 6 punktów karnych można otrzymać kierowca samochodu, który przed wyjazdem w drogę nie oczyści go z lodu bądź śniegu. Spadający lód jest bardzo niebezpieczny dla innych użytkowników dróg.

Za jazdę autem na którym znajduje się czapa śniegu na dachu, tafle lodu bądź takiego, w którym szyby są pokryte lodem, możemy zapłacić mandat w wysokości nawet 500 zł. Dodatkowo kierowca musi liczyć się z wpisaniem na jego konto punktów karnych w ilości 6.

Choć do astronomicznej zimy zostało jeszcze trochę czasu, w ostatnich dniach nocne przymrozki zdecydowanie o niej przypomniały. Rano szyby w autach parkowanych na powietrzu były skute lodem, a na plandekach pojazdów ciężarowych zebrana woda zamieniła się w tafle lodu. Taka sytuacja, jak i jazda z zaśnieżonym samochodem są bardzo niebezpieczne zarówno dla kierowcy nieoczyszczonego pojazdu, ja i innych użytkowników dróg.

Lód na szybach ogranicza widoczność. Spadający z dachu auta śnieg utrudnia jazdę kierowcom poruszającym się za takim pojazdem. Spadające tafle to ogromne zagrożenie. Mogą zbić szybę pojazdu, wystraszyć kierowcę, który straci panowanie nad swoim autem, mogą też doprowadzić do wypadku drogowego.

Policjanci przypominają kierowcom pojazdów ciężarowych, aby dbali o usuwanie lodu i śniegu ze swoich pojazdów. Pojazd musi być w takim stanie, aby nie zagrażać bezpieczeństwu ruchu drogowego (art. 66. 1. Kodeksu drogowego).

Kierującym, nie stosującym się do przepisów grożą konsekwencje, takie jak mandat w wysokości od 20 do 500 złotych oraz 6 punktów karnych.

Ponadto, w przypadku stwierdzenia zagrożenia bezpieczeństwa w warunkach drogowych, kierującemu mogą zostać zatrzymane uprawnienia do kierowania pojazdem.

Zdjęcie pochodzi z ubiegłorocznych kontroli na A4.