OFERTY PRACYKONTAKT
rekrutuj 40ton665
Opublikowane 31 Marzec, 2015

Likwidacja szkody przez naszego ubezpieczyciela OC – już od jutra w ofercie większości polskich firm

erf_ec_polska_wypadek_1

Od jutra rusza program pilotażowy systemu Bezpośredniej Likwidacji Szkody. Do opracowanego w ramach Polskiej Izby Ubezpieczeń systemu przyłączyło się ośmiu ubezpieczycieli, odpowiadających za dwie trzecie polskiego rynku OC. BLS umożliwi kierowcom likwidację szkody w firmie, w której są ubezpieczeni. Z takiej usługi, którą na polskim rynku oferuje już kilka towarzystw, korzysta coraz więcej osób.

Dzisiaj, jeżeli jesteśmy poszkodowanymi w wypadku samochodowym i chcemy uzyskać odszkodowanie, musimy się zgłosić do ubezpieczyciela sprawcy. Natomiast od 1 kwietnia będziemy zgłaszać się do swojego ubezpieczyciela, u którego kupiliśmy nasze OC – wyjaśnia w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Jan Grzegorz Prądzyński, prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Ubezpieczyciel poszkodowanego zajmie się ustaleniem wysokości szkody i wypłatą odszkodowania.

Cała procedura jest już prowadzona u naszego ubezpieczyciela. Zarówno określenie wysokości szkody, sposobu naprawy, sposobu rozliczenia ubezpieczyciela z nami, czy chcemy, żeby to było naprawiane w garażu i rozliczane na podstawie faktur, czy też chcemy, żeby to było na podstawie kosztorysu – wyjaśnia Prądzyński.

Później nastąpi rozliczenie z firmą, w której ubezpieczony był sprawca. Co ważne, odbędzie się to bez angażowania kierowców. Do BLS nie będą kwalifikować się np. szkody osobowe, szkody, które wystąpiły poza Polską, oraz szkody o wartości powyżej 30 tys. zł.

Prace w ramach PIU nad wprowadzeniem systemu BLS trwały kilka miesięcy. 30 marca ośmiu ubezpieczycieli podpisało umowę, na mocy której wdrożą tę usługę dla swoich klientów.

PIU podpisało umowę z towarzystwami, które stanowią 68 proc. rynku OC [mierzonego zbieraną składką – red.], natychmiast wdraża to 62 proc. Kilka zakładów przystąpi do systemu dwa miesiące później – wyjaśnia Prądzyński.

Firmy Concordia Ubezpieczenia, Ergo Hestia, PZU, UNIQA oraz Warta będą oferować BLS od jutra. Aviva oraz Liberty Ubezpieczenia przystąpią do systemu 1 lipca, a Gothaer – 15 października (wcześniej zaoferuje klientom własną wersję tej usługi).

Do systemu PIU przyłączyły się również towarzystwa, które już wcześniej, z własnej inicjatywy, wprowadziły BLS do swojej oferty. Jednym z pierwszych graczy, który się na to zdecydował, było PZU. W ciągu roku z tej usługi skorzystało ponad 33,5 tys. klientów tej spółki. Jak podkreśla ubezpieczyciel w komunikacie prasowym, aż 88 proc. spośród z nich było zadowolonych z wyboru tej ścieżki. Łącznie PZU wypłaciło w ten sposób 97,5 mln zł odszkodowań.

Badania poszczególnych firm wskazują, że klienci potrzebują nowej usługi. W badaniu Warty 70 proc. respondentów przyznało, że woleliby zgłosić stłuczkę do towarzystwa, w którym są ubezpieczeni. Z kolei badania firmy UNIQA wskazały, że klienci są w stanie zapłacić nawet 10 proc. więcej za polisę, która zawiera usługę bezpośredniej likwidacji szkód.

Bezpośrednia likwidacja szkody jest już standardem na rynkach zachodnich. Jak wyjaśnia Prądzyński, we Francji jest ona oferowana już od końca lat 60. ubiegłego wieku. Również w Belgii, Hiszpanii i we Włoszech została wprowadzona około 30 lat temu. Przedstawiciele PIU podkreślają, że wdrożenie systemu nie spowoduje zmian w cenach.

Źródło: Agencja informacyjna “Newseria Biznes”

TimoCom – Łączymy ładunki z pojazdami.

To może Cię zainteresować:

Ten wpis ma 4 komentarzy

 1. zzx napisał(a):

  taka likwidacja szkody to fikcja szczególnie w przypadku gdy poszkodowany i sprawca są ubezpieczeni w tym samym towarzystwie.
  z autopsji PZU zniszczona lakier na ścianie bocznej przyczepy ubezpieczyciel uznał tylko lakierowanie małego kawałka, a że się będzie odróżniać? kogo to obchodzi. lakierowanie obramówki i słupka policzyli jako jeden element.dodatkowo nie chcą zapłacić za postój pojazdu w dniu oględzin mimo, że chciałem te oględziny zrobić w sobotę (było by bez kosztów), ale oni nie pracują to tak wygląda w dużym skrócie.

 2. Marow napisał(a):

  Ooooo 🙂
  Prima Aprilis:-)
  Fajny zarcik 😛

 3. Piotr Motoabsurdy.pl napisał(a):

  Zobaczymy jak to będzie wyglądało w praktyce. Ja z PZU nigdy nie miałem problemów

 4. SAMARA napisał(a):

  Mam auto, mieszkanie ubezpieczone w PZU. Miałem pewne,prawdziwe szkody i nigdy nie miałem problemów z odszkodowaniem.Firmy ubezpieczeniowe powstają jak grzyby po deszczu i nie zdarzyło się żeby któraś zbankrutowała. Firmy oferują tak niskie ubezpieczenie że w przypadku wypłaty ewentualnego odszkodowania robią wszystko by go nie wypłacić. W Polsce nie ma nic prostego. Przepisów jest mnóstwo tylko jednego brakuje. Brakuje egzekwowania tych przepisów.Sposób jest prosty. W chwili kontroli na drodze oraz stacji diagnostycznej pojazdu brak ubezpieczenia automatycznie zatrzymać auto w depozyt na poczet zapłaty na fundusz gwarancyjny. Dlaczego kierowcy respektujący przepisy oraz uczciwie płacący ubezpieczenie mają ponosić koszty łamania prawa przez nieudacznych urzędników oraz nieuczciwych kierowców.

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.