
Zdjęcie ma charakter całkowicie przykładowy.
Liczba wypadków z udziałem samochodów ciężarowych osiągnęła najwyższy poziom od 10 lat. To samo dotyczy liczby wypadków, w których kierowca samochodu ciężarowego został sklasyfikowany jako sprawca. Takie dane wynikają ze statystyk landu Sachsen-Anhalt, położonego w północno-wschodnich Niemczech i obejmującego między innymi odcinki autostrad A2, A9, A14 oraz A36.
Według statystyk zaprezentowanych w lokalnym dzienniku „Volkstimme”, w całym 2024 roku w Sachsen-Anhalt doszło do 11 300 wypadków z udziałem samochodów ciężarowych. Z tego 8503 zdarzenia mieli spowodować kierowcy ciężarówek, w reszcie wskazano ich wyłącznie jako ofiary. Oba wyniki wskazują najwyższy poziom od roku 2015, a jednocześnie stanowią ogromny wzrost w stosunku do średniej z okresu 2015-2023. Zarówno ogólna liczba wypadków z ciężarówkami, jak i ta spowodowana przez kierowców ciężarówek, były w 2024 roku o 14 procent wyższe od średniej z poprzednich dziewięciu lat.
Warto zaznaczyć, że statystyki z Sachsen-Anhalt są w pewien sposób nietypowe. Otóż uwzględniają one wszystkie samochody zarejestrowane jako ciężarowe, zarówno te powyżej 3,5 tony, jak i te poniżej 3,5 tony. Jak natomiast rozkładają się te klasy tonażowe? Według „Volkstimme”, to podział mniej więcej pół na pół, z niewielką przewagę w stronę lżejszych pojazdów. Samochody o DMC do 3,5 tony naliczono bowiem w 56 procentach zdarzeń.
Szukając przyczyn tak drastycznego pogorszenia sytuacji, Niemcy zacytowali jedną z branżowych organizacji, wskazującą na zjawisko postępujące już od kilku dekad. Mowa tutaj o pogarszających się warunkach pracy kierowców, w tym o przepełnionych parkingach, niewłaściwym planowaniu, ciągłym stresie oraz opóźnieniach. Wszystko to ma sprawiać, że styl jazdy staje się bardziej niebezpieczny, minimalne odstępy nie są dotrzymywane, a sami kierowcy ulegają przemęczeniu.
Lokalna policja również dostrzegła powyższe zmiany, zapowiadając w związku z nimi dodatkowe oraz bardziej rozbudowane kontrole. Mowa tutaj przede wszystkim o wykorzystywaniu dronów do pomiarów minimalnego odstępu. Przykładem może być akcja z początku lutego, przeprowadzona na autostradzie A2 pod Magdeburgiem, czyli pod stolicą landu Sachsen-Anhalt. Opis znajdziecie pod tym linkiem: Kontrola minimalnych odstępów przy użyciu drona – akcja na A2 pod Magdeburgiem
Land Sachsen-Anhalt na mapie: