Lekkie Volvo FM o ładowności aż 40,5 tony – oto pierwszy 25-metrowy zestaw na walońskich drogach

SONY DSC

Wraz z tym niepozornie wyglądającym Volvem FM, w kolejnej części Europy rozpoczyna się historia 25-metrowych ciężarówek. Widoczny na zdjęciu zestaw jest bowiem pierwszym tego typu pojazdem, jaki wyjechał na drogi Walonii, czyli południowej, francuskojęzycznej części Belgii. Przypomnijmy, że Walonia rozpoczęła testy zestawów o długości 25,25 metra wraz z początkiem tego roku, około dwa lata po starcie takiego samego przedsięwzięcia na północy kraju.

Ten pierwszy zestaw należy do firmy Vincent Logistics i okazuje się ciekawy także z uwagi na konfigurację. Przewoźnikowi z Liège zależało bowiem na maksymalnej ładowności i dlatego też zdecydował się on na niewielkie Volvo FM z niską kabiną, aluminiowymi kołami, pomniejszonym zbiornikiem i odchudzoną ramą. Wraz z zabudową, wózkiem dolly, naczepą, kierowcą oraz paliwem, ten 25-metrowy zestaw waży więc zaledwie 19,5 tony i dysponuje aż 40,5-tonową ładownością (przy 60 tonach DMC). Jak twierdzi firma, jest to prawdopodobnie najwyższa ładowność jaką kiedykolwiek osiągnięto w tego typu zestawie na terenie całego Beneluxu.

Codzienną pracą opisywanej ciężarówki będzie wielokrotne pokonywanie bardzo krótkich tras, liczących po kilkadziesiąt kilometrów. Będą się one odbywały w bezpośredniej okolicy miasteczka Herstal, gdzie firma ma swoją siedzibę.


Więcej na temat dłuższych ciężarówek przeczytacie TUTAJ, a poniżej dołączam mapę krajów, które na różnych warunkach dopuszczają ruch zestawów z naczepami dłuższych niż 16,5 metra. Oczywiście nie biorę tutaj pod uwagę „gabarytów” do transportu ponadnormatywnych ładunków niepodzielnych.

mapa_dluzsze_ciezarowki_2017

O co chodzi z tą Walonią oraz Flandrią?

W Belgii władza federalna jest wyjątkowo ograniczona, a dwie główne części kraju – Walonia i Flandria, mają własne rządy i parlamenty. Same decydują one między innymi o przepisach regulujących rolnictwo, prace publiczne, normy dla budownictwa, handel zagraniczny, budowę dróg, czy też właśnie ruch pojazdów. Dlatego też dopuszczenie 25-metrowych pojazdów do ruchu na północy nie było jednoznaczne z zaakceptowaniem ich na południu.