Leasing ciężarówek mniej popularny niż przed rokiem – ZPL podsumowało wyniki z pierwszego kwartału

porownanie_kabin_ciezarowek_euro5_40

„Dwucyfrowy wzrost polskiego rynku leasingu w pierwszym kwartale” – pod tym tytułem Związek Polskiego Leasingu (ZPL) pochwalił się wyjątkowo dobrymi wynikami z początku 2017 roku. Kiedy jednak przyjrzymy się temu raportowi bliżej, okazuje się, że branża transportowa raczej się do tego wyniku nie przyłożyła.

Bardzo duży wzrost ZPL odnotowało w zakresie leasingu maszyn oraz urządzeń, między innymi z branży rolniczej, budowlanej oraz informatycznej. Tutaj wyniki poszły o aż 23 proc. w górę. Bardzo dobrze wiodło się także leasingowi samochodów osobowych oraz ciężarowych o DMC do 3,5 tony (dostawczych). Tutaj wartość nowych umów leasingowych była o 19,7 proc. wyższa, niż przed rokiem. Kiedy jednak przejdziemy do ciężarówek o DMC powyżej 3,5 tony, porównanie rok do roku daje wynik ujemny.

W raporcie ZPL mowa jest o całej kategorii „środki transportu ciężkiego”, obejmującej samochody ciężarowe powyżej 3,5 tony, naczepy i przyczepy, autobusy, samoloty, statki oraz pojazdy szynowe. Dla całej tej ogromnej grupy odnotowano spadek popularności leasingu na poziomie -4,2 proc. Jak zaś tłumaczy ZPL, był to efekt bardzo słabych wyników z zakresu finansowania ciężarówek, autobusów oraz samolotów.

Jednocześnie trzeba jednak pamiętać, że ubiegły rok był pod względem rynku nowych samochodów ciężarowych prawdziwie rekordowy (pełne liczby tutaj). Jeśli więc tegoroczne wyniki sprzedaży oraz finansowania będą gorsze niż przed rokiem, nie powinno to nikogo dziwić.