Uderzenia w zbyt niskie wiadukty lub wjazdy do zbyt niskich tuneli pozostają w branży transportowej poważnym problemem. Ledwie w ubiegłym tygodniu mogliśmy zobaczyć Renault Magnum z kontenerem morskim, które nie tylko uszkodziło swój własny dach, ale też przesunęło wiadukt kolejowy i doprowadziło do wygięcia torów (artykuł tutaj). Czy natomiast istnieje jakiś skuteczny sposób na wyeliminowanie tego typu problemów? Szukając odpowiedzi na to pytanie musimy udać się aż do Australii.
Przy jednym z tuneli w Sydney już od kilku lat funkcjonuje rozwiązanie, któremu przepisuje się aż 90 procent skuteczności w zapobieganiu nieuprawnionym lub niebezpiecznym wjazdom. Jest to system Laservision Softstop, bazujący na kurtynie wodnej oraz laserowym projektorze. Ta kurtyna uruchamiana jest na wjeździe do tunelu, tworząc bardzo cienką ścianę wodną, podczas gdy projektor wyświetla na niej olbrzymi znak „STOP”, mający około trzech metrów średnicy i utrzymujący się tuż przed wzrokiem kierowców. Zwykle system ten musi działać przez około 1-2 minuty, po czym kurtynę można wyłączyć, z uwagi na skuteczne zablokowanie ruchu. Co też ważne, kurtyna wodna tworzy przeszkodę łatwą do pokonania, dzięki czemu nie odcina dojazdu służbom ratunkowym i pozwoliłaby na ewentualną pieszą ucieczkę ze strefy zagrożenia.
Omawiany system ma dwa zasadnicze zadania. Pierwszym z nich jest zapobieganie wjazdom do tunelu w przypadku odnotowania tam niebezpiecznej sytuacji. Chodzi na przykład o pożary lub kolizje, do których dochodzi w omawianym tunelu średnio 30 razy w roku. W przyszłości w takich przypadkach wyświetlano napis „STOP” nad portalem tunelu, a także łączono to z czerwonymi sygnalizatorami, ale niestety kierowcy regularnie to ignorowali, jadąc wprost w stronę zagrożenia.
Drugą funkcją jest zapobieganie wjazdu zbyt wysokich ciężarówek. Tutaj wyjaśnię, że omawiany tunel posiada skrajnię na poziomie 4,4 metra, podczas gdy na australijskich drogach regularnie spotyka się pojazdy o wysokości 4,6 metra. Kilkukrotnie doszło więc do sytuacji, w których ciężarówka uderzyła w portal, blokując w ten sposób ruch na około dwie godziny. Dlatego blokada typu Softstop połączona jest z czujnikami wysokości pojazdów, umieszczonymi w bezpiecznej odległości od tunelu. Gdy czujniki te wykryją zbliżanie się pojazdu wyższego niż 4,4 metra, pozwalają uruchomić kurtynę wodną, wyświetlić znak „STOP” i w porę zapobiec uderzeniu. Wówczas konieczne będzie tylko wycofanie ciężarówki, co przy odpowiedniej organizacji potrwa około 10 minut, a nie wspomniane dwie godziny.
Prezentacja filmowa: