Kursy na C+E dla byłych żołnierzy – brytyjski rząd nadal szuka kierowców ciężarówek

Wielka Brytania ma nowy plan na uzupełnienie braków w zatrudnieniu kierowców ciężarówek. Tym razem uwaga zwróciła się na żołnierzy, a konkretnie na osoby kończące już służbę w armii i szukające nowego zatrudnienia.

Brytyjski rząd chce finansować byłym żołnierzom zdobycie pełnych uprawnień do prowadzenia samochodów ciężarowych. Wstępnie przygotowano na to budżet 100 tys. funtów (540 tys. złotych), choć docelowo kwota może zostać znacznie zwiększona. Brytyjczycy mają bowiem specjalny fundusz na wsparcie dla weteranów, którego łączna wartość wynosi 25 milionów funtów. Wszystko natomiast po to, by po opuszczeniu armii byli żołnierze wybierali właśnie zawód kierowcy.

Jako wytłumaczenie dla tej akcji podaję się oficjalne szacunki, mówiące o niedoborze około 100 tys. kierowców na brytyjskim rynku pracy. Przy tym szczególne zapotrzebowanie występuje w niezbyt atrakcyjnych branżach, jak na przykład ciężka dystrybucja na terenie dużych miast. Trzeba też przyznać, że dotychczasowe próby radzenia sobie z tym problemem nie wyglądały zbyt imponująco. Pisałem o nich między innymi w tych dwóch artykułach: Państwowy egzamin bez cofania i nauka od razu na C+E – nowości z UK zaakceptowane oraz Brytyjskie wizy dla kierowców ciężarówek – około 210 chętnych na 5000 miejsc

Dodam, że podobny program już od lat prowadzi się w Stanach Zjednoczonych, pod hasłem „Veterans in Trucking”. Tam ma on też szczególny wymiar, jako że wielu amerykańskich weteranów spotyka się z bezrobociem i z problemami przy powrocie do normalnego życia, co przekłada się nawet na stosunkowo wysoki współczynnik samobójstw. Dlatego też weterani chętni do pracy w transporcie mają otrzymywać szerokie wsparcie, a firm zatrudniające takie osoby przygotowują nawet na kabinach specjalne oklejenia.

Ciężarówki z akcji „Veterans in Trucking”: