OFERTY PRACYKONTAKT
rekrutuj 40ton665
Opublikowane 26 Maj, 2019

Kurs na C+E już w wieku 16 lat i przyuczenie na dystansie 30 tys. kilometrów – nowy projekt z Austrii

Austriackie władze wyszły z propozycją dopuszczenia do ruchu 17-letnich kierowców ciężarówek. W ten sposób dostęp do drogowego zawodu ma zostać ułatwiony, a młodym osobom łatwiej będzie się do niego przygotować.

Dotychczas prawo jazdy typu „L17″ można było zdobyć tylko w ramach kategorii B. Austriackie przepisy pozwalały więc 17-latkom na kierowanie samochodami osobowymi. Teraz zaś proponuje się, by bardzo podobny mechanizm zastosować dla młodych kierowców ciężarówek.

Jak miałoby to wyglądać w praktyce? Kurs na kategorię C lub C+E można by rozpocząć już w wieku 16 lat. Następnie, po osiągnięciu 17 roku życia, można by rozpocząć pracę w charakterze zawodowego kierowcy. Byłby przy tym jednak dwa istotne zastrzeżenia.

Po pierwsze, 17-letniemu kierowcy musiałby towarzyszyć doświadczony kierowca. Wszystko miałoby więc formę typowego przyuczenia. Po drugie , w ciągu pierwszego roku posiadania uprawnień można by przejechać maksymalnie 30 tys. kilometrów.

W takim układzie zdobycie pierwszego doświadczenia za kierownicą byłoby możliwe na przykład w czasie szkolnych wakacji. Dzięki temu zaraz po zakończeniu edukacji młody kierowca mógłby znaleźć pełnoetatowe zatrudnienie, już na samodzielnych trasach.

Prace nad powyższym projektem cały czas trwają. Dalsze informacje w jego sprawie powinny być znane jeszcze przed nadejściem lata.

TimoCom – Łączymy ładunki z pojazdami.

To może Cię zainteresować: