OFERTY PRACYKONTAKT
Opublikowane 13 Wrzesień, 2018

Kupiłeś używaną ciężarówkę z emulatorem AdBlue lub wyłącznikiem tachografu? Będziesz miał problem

Zdjęcie nie jest bezpośrednio związane z tekstem.

W Szwecji zapadł bardzo interesujący wyrok dotyczący emulatorów AdBlue. Szwedzki przewoźnik, który kupił używaną ciężarówkę z emulatorem, będzie musiał zapłacić około 20 tys. złotych kary.

Opisywany pojazd został zatrzymany do kontroli 19 lutego. Policja podejrzewała, że pojazd może być wyposażony w emulator AdBlue i dlatego zdecydowała się na dokładną kontrolę w warsztacie. Tam potwierdziło się, że układ SCR jest niesprawny, a za ukrycie tego faktu miało odpowiadać nielegalne urządzenie.

Co jednak nietypowe, emulator AdBlue miał zostać zamontowany jeszcze przez poprzedniego właściciela pojazdu, w 2016 roku. Kto więc ponosił w tej sytuacji odpowiedzialność? Zdaniem Sądu Rejonowego w Växjö, obecny właściciel pojazdu powinien był dołożyć wszelkich starań, by jego pojazd był w pełni sprawny. Obecny właściciel jest też odpowiedzialny za zdemontowanie wszelkich nielegalnych urządzeń.

W powyższej sytuacji obu obowiązków nie dotrzymano. Dlatego przewoźnik został uznany winnym złamania prawa i na początku września nałożono na niego karę w wysokości 50 tys. koron. W przeliczeniu na nasza walutę, to około 20 tys. złotych.

Dodam, że podobnie sprawa wygląda z wyłącznikami tachografu. Może bowiem dojść do sytuacji, w której nieświadomie kupimy używany samochód z zamontowanym wyłącznikiem. Gdy natomiast nasz samochód zostanie zatrzymany do kontroli i funkcjonariusze taki wyłącznik znajdą, to na nas spadnie prawna odpowiedzialność.

Właśnie taka historia, z wyłącznikiem w roli głównej, przytrafiła się w ostatnim czasie jednemu z Czytelników. Niedozwolone urządzenie znaleziono w trakcie kontroli drogowej, tuż po zakupie używanego pojazdu. I podobnie jak w tej historii ze Szwecji, kara została nałożona na nowego właściciela.

Oczywiście trzeba też podkreślić, że emulator AdBlue oraz wyłącznik tachografu to dwie zupełnie inne historie. Z faktu posiadania tego pierwszego trudno nie zdawać sobie sprawy, zwłaszcza po dłuższym czasie eksploatacji. Łatwo natomiast wyobrazić sobie sytuację, w której mamy w samochodzie wyłącznik “tacho”, ale nie używamy go i nie wiemy o jego obecności.

TimoCom – Łączymy ładunki z pojazdami.

To może Cię zainteresować:

Ten wpis ma 4 komentarzy

 1. 13*60 napisał(a):

  Zakup z niespodzianką. Kierowcy by pasowało.

 2. wp napisał(a):

  Jeśli nie korzystasz z wyłącznika, ITD nie będzie w trakcie kontroli miało rozbieżności w danych odczytanych z tacho, więc po co mieliby szukać wyłącznika. Odnośnie SCR, jeśli ktoś nie widzi że auto nie pobiera adblue, to sam jest sobie winien.

 3. Driver napisał(a):

  Nie do końca. W UK nie patrzą nawet w tacho tylko podpinja urzadzenie co wykrywa dodatkowe instalacje przy tachu i dupa nie interesuje ich ze nie wiedziałeś o tym. to jest zakazane jak broń czy gaz i nie ma tematu.

 4. ja napisał(a):

  Dobrze że za gwałt jeszcze nie zamykają, mimo że sprzęt jest.

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.