Która kabina ciężarówki jest najlepsza – Test 500 Punktów w wykonaniu dziennikarzy z pięciu krajów

Każdego roku w Niemczech prowadzone jest porównanie kabin samochodów ciężarowych, znane jako Test 500 Punktów. Regularnie zapraszani są też do niego zagraniczni goście, którymi w tym roku byli dziennikarze z Holandii, Grecji, Włoch oraz Bułgarii. Ponadto zadecydowano, że tegoroczne porównanie będzie dotyczyło nadwozi ciągników siodłowych w topowych konfiguracjach.

Wśród zgłoszonych maszyn znalazł się więc DAF XF z kabiną Super Space Cab, MAN TGX z nadwoziem XXL, Mercedes-Benz Actros Giga Space SoloStar Concept, Renault Gamy T High Sleper Maxispace oraz Scania Serii S V8 Highline. Do tego doszedł też jeden rodzynek, w postaci samochodu niedostępnego jeszcze w całej Europie i nieco uboższego pod względem konfiguracji. Mowa o tureckim Fordzie F-Maxie.

W ramach Testu 500 Punktów, dziennikarze oceniali między innymi przestrzeń wewnętrzną, wygodę łóżek i foteli, pojemność schowków, stopnie prowadzące do wnętrza, pozycję za kierownicą, wyposażenie w zakresu bezpieczeństwa, czy po prostu komfort jazdy. Do tego doszły też punkty za zestrojenie układu kierowniczego, efektywność hamowania, widoczność z wnętrza oraz pracę zawieszenia.

Kto okazał się w tym wszystkim najlepszy? Zwycięzcą testu został nowy Mercedes-Benz Actros, zdobywając 461,3 punkta na 500 możliwych. Wyraźnie wyprzedził on wszystkim konkurentów, w tym też zajmującą drugie miejsce Scanię serii S. Trzecie miejsce zajął DAF, czwarty był MAN, piąty Ford, a na ostatnim miejscu uplasowało się Renault. Co też ciekawe, różnica między MAN-em a Fordem była najmniejsza w całej stawce, wynosząc 0,7 punkta.

Jak przebiegały testy i jak wyglądały startujące w nim pojazdy, możecie zobaczyć na poniższym filmie. Został on opublikowany przez bułgarski magazyn „Kamioni”, którego redaktorka była jednym z jurorów w teście: