Kto będzie się chwalił Ciężarówką Roku 2023? Trzech kandydatów, wyniki za tydzień

Jeden z trzech producentów ciężarówek przez najbliższy rok będzie szczycił się tytułem International Truck of the Year 2023 (Międzynarodowa Ciężarówka Roku 2023). Przeczytacie o tym zapewne w mediach, zobaczycie na okleinach kabin i usłyszycie z ust przewoźników lub handlowców. Kim natomiast może być tegoroczny zwycięzca? Wynik zostanie ogłoszony w przyszłym tygodniu, na targach IAA Transportation 2022 w Hanowerze. Już dzisiaj można jednak poznać trzech kandydatów, którymi są, w kolejności alfabetycznej:

1. DAF XD, czyli zupełnie nowa ciężarówka do prac dystrybucyjnych, budowlanych lub komunalnych, która ma zastąpić dotychczasowy model CF i której oficjalna premiera również będzie miała miejsce w przyszłym tygodniu (więcej na ten temat tutaj);

2. Mercedes-Benz Actros z trzecią generacją 12,8-litrowego silnika OM 471, mającą między innymi wyższy stopień sprężania, inne turbosprężarki oraz sprawniej działające skrzynie biegów (więcej na ten temat tutaj);

3. Scania z nowym układem napędowym Super, składającym się z zupełnie nowego silnika sześciocylindrowego, nowej skrzyni biegów, a także nowych mostów napędowych, oferujących rekordowo niskie przełożenie (więcej na ten temat tutaj i tutaj).

Wszystkie trzy ciężarówki miały przechodzić testy z udziałem wybranych dziennikarzy branżowych z całej Europy (po jednym z każdego kraju). To właśnie oni przyznają pojazdom punktację i ogłoszą zwycięzcę International Truck of the Year 2023. Uprzedzając pytania dodam, że o okolicznościach tych testów, liczbie pokonywanych kilometrów, czy wykorzystywanych trasach, nie podaje się żadnych szczegółów.