Kryli się w „martwym polu”, by dostać odszkodowanie – policja szuka ofiar oszustwa

Na powyższym filmie możecie zobaczyć między innymi przewracające się Iveco Daily oraz uderzenie w auto osobowe przez wyprzedzający ciągnik z naczepą. Jak się jednak okazuje, zdarzenia te wcale nie były żadnymi wypadkami, lecz wywołano je zupełnie celowo, w celu wyłudzenia odszkodowań. Wszystko wyjaśnia poniższy fragment komunikatu Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy, Wydział do walki z Przestępczością Gospodarczą:

Sprawcy działali najczęściej w taki sposób, iż w porze wieczorowo-nocnej, w wytypowanych przez siebie miejscach, oczekiwali lub przemieszczali się trasami, głównie dwupasmowymi, poszukując potencjalnej „ofiary”. W zależności od rodzaju pojazdu jakim się poruszała, zajmowali pozycję w tzw. martwym polu widzenia i oczekiwali na zmianę pasa ruchu przez kierowcę, za którym jechali.  Następnie gwałtownie przyśpieszali ustawiając swój pojazd w taki sposób, aby kierowca zmieniając pas ruchu, nie widząc ich w lusterku, po zjechaniu doprowadzał do stłuczki. Sprawcy wykonując ten manewr, chwilowo gasili również światła w swoim aucie, stając się tym samym, praktycznie niewidoczni na drodze dla potencjalnej „ofiary”. Po zatrzymaniu samochodów pokazywali zapis z kamerki swojego auta wzbudzając w „ofierze” przekonanie o jej ewidentnej winie i „idąc jej na rękę” namawiali, aby nie wzywać na miejsce policji i dogadać się między sobą. Najczęściej, pieniądze przekazywane były w gotówce wypłacanej z pobliskich bankomatów, poprzez przekazanie kodu BLIK, a także przez przelew na konto. Co ciekawe, sprawcy jednego wieczoru, tym samym pojazdem, „prowokowali” po kilka kolizji, co pozwalało im uzbierać od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Powyższy proceder trwał co najmniej od maja 2021 roku do 10 kwietnia 2022 roku. Obecnie zajmuje się nim Prokuratura Okręgowa w Toruniu i zatrzymano przy tym dwóch podejrzanych, pochodzących z Bydgoszczy i w okolic. Policja zebrała też liczny materiał dowodowy, który potwierdza opisane powyżej oszustwa i wyłudzenia ubezpieczeniowe. Co więcej, okazały się to sprawy z naprawdę różnych regionów, ze zdarzeniami prowokowanymi na drogach wokół Bydgoszczy, Torunia, Poznania, Warszawy, Gdańska oraz Łodzi.

Kujawsko-pomorska policja podkreśla, że liczba osób poszkodowanych może być naprawdę długa, a na pewno dłuższa, niż dotychczas ustalono to na podstawie dowodów. Stąd też apel o kontakt do wszystkich osób, które w wymienionym powyżej okresie brały udział w podobnych zdarzeniach i również mogły paść ofiarą przestępstwa. Osoby te mogą zgłaszać się mailowo ([email protected]) lub telefonicznie (+48 510 242 879, w godz. 7.30-15.30). Jednocześnie policja daje, że przed zgłoszeniami nie trzeba mieć żadnych obaw, nawet jeśli porozumiało się z oskarżonym w nieoficjalny sposób. „Porozumienie między uczestnikami kolizji” ma być bowiem w pełni dopuszczalną metodą załatwiania takich spraw.

Pełen komunikat policji dostępny jest tutaj.