OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 5 Luty, 2018

KrAZ wyprodukuje ciężarówki z kabinami od MAZ-a – to pierwsza taka współpraca tych dwóch firm

kraz_z_kabina_maza

W nawiązaniu do tekstu:

MAZ zdominował ukraiński rynek ciężarówek, mając aż 144 proc. wzrostu

Dwóch producentów ciężarówek z byłego ZSRR – białoruski MAZ oraz ukraiński KrAZ – nawiązało nietypową współpracę. Po raz pierwszy w historii KrAZ wyprodukuje serię ciężarówek z kabinami pochodzącymi od MAZ-a.

Chodzi tutaj o 25 wozów strażackich zamówionych przez ukraińskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Składając to zamówienie, Ukraińcy wybrali ciężarówki marki KrAZ, a więc pochodzące od krajowego producenta. Zażyczyli sobie jednak, że KrAZ ma zamontować na tych pojazdach kabiny pochodzące od białoruskiego MAZ-a.

kraz_z_kabina_mana

KrAZ chciał oczywiście zaoferować kabiny ze swojej własnej oferty. Były to szoferki pochodzące z wojskowych MAN-ów lub z Renault Kerax, które KrAZ montuje do swoich ciężarówek już od wielu lat. W 2016 roku pokazano nawet stosowny prototyp, wyposażony we wspomnianą kabinę od MAN-a (powyżej). Ostatecznie jednak zamawiający zażyczyli sobie, że KrAZ ma nawiązać współpracę z MAZ-em i kupić kabiny jego projektu. I właśnie tak powstał widoczny na zdjęciach KrAZ-5401NE.

Co ciekawe, opisywane pojazdy otrzymają strażacką zabudowę AC-4-60 od ukraińskiej firmy Pozhmashina. Dotychczas AC-4-60 montowano na ciężarówkach MAZ 53095. Teraz natomiast zamontuje się je na ciężarówkach KrAZ-5401NE, wyposażonych w kabiny z… MAZ-a 53095. Z daleka oba pojazdy wyglądając więc tak samo, choć de facto pochodzą od różnych producentów, a nawet z różnych krajów.

Od góry: MAZ 53095 oraz KrAZ-5401NE

maz_woz_strazacki_ukraina kraz_z_kabina_maza

TimoCom – Łączymy ładunki z pojazdami.

To może Cię zainteresować:

Ten wpis ma 5 komentarzy

 1. Stefan napisał(a):

  Nie macie tam w tej redakcji cos o rosyjskich ciężarówkach ;; Ural ;;

 2. gienek napisał(a):

  Trzeba przyznać, że ciekawa konstrukcja. Zawsze mnie kręciły nowości lekko już przestarzałe zwłaszcza wizualnie.
  A z ciekawostek, dzisiaj na A2 w okolicach Konina widziałem zaparkowane obok siebie aż 3 Mazy 5440 na oczywiście białoruskich tablicach. Coraz rzadszy widok. Dwa niebieskie i jeden zielony na full wypasie – zielone pierścienie na przedniej osi + żółte nakrętki;) Niestety nie dałem rady sfotografować.

 3. Cruze napisał(a):

  W pierwszej wersji 5401NE zastosowano kabinę dostarczoną przez Shanxi.

 4. Stefan napisał(a):

  Tego szukałem ! Dzięki

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.