Kraz 258 z ponadgabarytowym transportem, który reklamuje parking przy niemieckiej trasie A9

Przejeżdżając niemiecką autostradą A9 można dostrzec bardzo ciekawą pamiątkę po czasach NRD. Przy Autohofie Bitterfeld, tuż za węzłem Bitterfeld-Wolfen, stoi zaparkowany ciągnik balastowy marki Kraz, połączony z niskopodwoziową przyczepą.

Niebiesko-czerwony Kraz 258 pojawił się tam już trzy lata temu. Jest to ciężarówka z 1987 roku, od nowości znajdująca się w cywilnym użytku. Jej pierwszym właścicielem był kombinat budowlany z miejscowości Pirna, leżącej nieopodal Drezna. 31 lat temu były to oczywiście Niemcy Wschodnie, co też tłumaczy wybór radzieckiej ciężarówki.

Skąd natomiast pojazd wziął się przy autostradzie A9? Dobrze zachowany zestaw ma stanowić dodatkową atrakcję, przyciągając na autohof klientów. Liczy się tutaj zarówno na kierowców ciężarówek, często pamiętających Krazy ze swojej młodości, jak i na najzwyklejszych turystów. Ci ostatni zapewne myślą, że to jakiś ciągnik z Ameryki 😉

Z technicznego punktu widzenia, Kraz 258 jest pojazdem 240-konnym, wyposażonym w 14,8-litrowy silnik V8 bez turbodoładowania. W przeciwieństwie do najpopularniejszego, wojskowego modelu 255, seria 258 nie dysponowała napędem przedniej osi. Była to więc ciężarówka z układem 6×4, przeznaczona także do użytku szosowego. Choć z drugiej strony, prędkość maksymalną ustalono na zaledwie 60 km/h, a pierwszy remont pojazdu – według oficjalnych założeń – należało przeprowadzić już po 190 tys. kilometrów.

Produkcja Kraza 258 odbywała się w latach 1966-1989, na terenie dzisiejszej Ukrainy. Egzemplarz z powyższego zdjęcia jest więc jednym z ostatnich egzemplarzy, pochodząc z końca produkcji.

Zdjęcie wykonał Czytelnik Radosław.