OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 23 Październik, 2018

Kraz 258 z ponadgabarytowym transportem, który reklamuje parking przy niemieckiej trasie A9

Przejeżdżając niemiecką autostradą A9 można dostrzec bardzo ciekawą pamiątkę po czasach NRD. Przy Autohofie Bitterfeld, tuż za węzłem Bitterfeld-Wolfen, stoi zaparkowany ciągnik balastowy marki Kraz, połączony z niskopodwoziową przyczepą.

Niebiesko-czerwony Kraz 258 pojawił się tam już trzy lata temu. Jest to ciężarówka z 1987 roku, od nowości znajdująca się w cywilnym użytku. Jej pierwszym właścicielem był kombinat budowlany z miejscowości Pirna, leżącej nieopodal Drezna. 31 lat temu były to oczywiście Niemcy Wschodnie, co też tłumaczy wybór radzieckiej ciężarówki.

Skąd natomiast pojazd wziął się przy autostradzie A9? Dobrze zachowany zestaw ma stanowić dodatkową atrakcję, przyciągając na autohof klientów. Liczy się tutaj zarówno na kierowców ciężarówek, często pamiętających Krazy ze swojej młodości, jak i na najzwyklejszych turystów. Ci ostatni zapewne myślą, że to jakiś ciągnik z Ameryki 😉

Z technicznego punktu widzenia, Kraz 258 jest pojazdem 240-konnym, wyposażonym w 14,8-litrowy silnik V8 bez turbodoładowania. W przeciwieństwie do najpopularniejszego, wojskowego modelu 255, seria 258 nie dysponowała napędem przedniej osi. Była to więc ciężarówka z układem 6×4, przeznaczona także do użytku szosowego. Choć z drugiej strony, prędkość maksymalną ustalono na zaledwie 60 km/h, a pierwszy remont pojazdu – według oficjalnych założeń – należało przeprowadzić już po 190 tys. kilometrów.

Produkcja Kraza 258 odbywała się w latach 1966-1989, na terenie dzisiejszej Ukrainy. Egzemplarz z powyższego zdjęcia jest więc jednym z ostatnich egzemplarzy, pochodząc z końca produkcji.

Zdjęcie wykonał Czytelnik Radosław.

TimoCom – Łączymy ładunki z pojazdami.

To może Cię zainteresować:

Ten wpis ma 11 komentarzy

 1. Dzak napisał(a):

  Myslę że wszyscy którzy jeżdzą po rzeszy tyle razy widzieli to ustrojstwo przy tym autohofie, że ich zemdliło widząc ten artykuł (w moim przypadku tak było)

  • Szaman napisał(a):

   Dzak tyle lat jeździsz po rzeszy a zainteresowałeś się kiedyś w ogóle co to za ustrojstwo? Pewnie nie. Po za tym nie podoba się to nie oglądaj nikt nie zmusza.

 2. Przemek napisał(a):

  Trzeba się przejechać takim czymś żeby nazwać kraza ustroistwem. Mimo swojego wieku jeździłem wywrotka krazem i szczerze powiem że na budowie lepszej konstrukcji nie było, no chyba że kamaz. PIĘKNE CZASY TO KIEDYŚ BYLI

 3. egon napisał(a):

  piękny zestaw , i ten staliniec pieknie odnowiony cuda

 4. maniekkw napisał(a):

  Piękny zestaw ,współcześni kierujący nie ujechali by tym sprzętem 50km…. i ten Staliniec

 5. kierowcapoznan napisał(a):

  Ciekawe w jaki sposób przetransportowali ten zestaw z rejonu Chociburza ?

 6. Łysy napisał(a):

  Mała poprawka. Nie od 3 lat tylko kilkunastu lat.

 7. Rademenes napisał(a):

  Prosił bym jeszcze wspomnieć że przyczepa jest produkcji Zremb Wrocław, co wyraźnie widać z wytłoczonego napisu na ramie.

 8. mareke napisał(a):

  dawno nie przejerzdzalem obok teeo autohofa ale kiedys mieli jeszcze tatre do transportu gabarytow z naczepa….jest ona tam jeszcze?

 9. POMPA napisał(a):

  Legenda głosi, że w środku są cały czas schowani imigranci bo myśleli, że jedzie do GB.

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.