Krajowa „ósemka”, zestaw z Litwy i wyprzedzanie na wzniesieniu – 5000 zł mandatu

Powyżej: nagranie opublikowane przez policję

W ramach przeglądu nowego taryfikatora, przenosimy się dzisiaj na Podlasie. Będzie to przykład typowy dla tego regionu, z drogą krajową nr 8 oraz litewską ciężarówką wyprzedzającą na zakazie.

Litewski zestaw przekroczył linię ciągłą, wykonując swój manewr tuż przed wierzchołkiem stosunkowo stromego wzniesienia. Sądząc po dołączonym nagraniu, nawet z kabiny ciężarówki kierowca miał bardzo ograniczoną widoczność. Wszystko to miało w miejsce na krajowej „ósemce” w Szaciłówce, nieopodal Korycina, a wśród bezpośrednich świadków była załoga policyjnego radiowozu.

Kierujący ciężarówką obywatel Litwy został zapoznany z nowym taryfikatorem. Otrzymał przy tym niemal najwyższy wymiar kary, w postaci mandatu na 5000 złotych. Dla porównania, przed 1 stycznia byłaby to kwota prawdopodobnie 10-krotnie niższa.

Dla wyjaśnienia dodam, że nowy taryfikator przewiduje cały listę kar za nieprawidłowe wyprzedzanie. To między innymi 1000 złotych za samo złamanie zakazu, czy 1000 złotych za wykonywanie manewru przed wierzchołkiem wzniesienia. Ponadto znacznie podwyższono maksymalne kwoty mandatów, przewidując do 5000 złotych za pojedyncze wykroczenie lub do 6000 złotych za kumulację wykroczeń.

Oto komunikat podlaskiej policji:

Policjanci z grupy Speed zatrzymali do kontroli ciężarówkę, której kierowca nieprawidłowo wyprzedzał na krajowej ósemce. Za niebezpieczny manewr obywatel Litwy został ukarany mandatem w wysokości 5 tysięcy złotych. To tylko jeden z przykładów niebezpiecznej jazdy nagranej kamerą nieoznakowanego radiowozu policjantów drogówki, którzy szczególnie skupili się w ostatnich dniach na bezpieczeństwie podróżujących.

Niezależnie od środka komunikacji podróż powinna być dla wszystkich bezpieczna. Jest to główny cel policjantów pełniących służbę na drodze. W związku z tym już od weekendu blisko trzystu policjanci z podlaskiej drogówki skupiło się na bezpieczeństwie podróżujących po drogach naszego regionu. Od soboty do poniedziałku mundurowi zatrzymali 12 pijanych kierowców. Kierowcy stracili 8 praw jazdy i aż 63 dowody rejestracyjne. Niestety aż 716 kierowców przekroczyło dopuszczalną prędkość. Policjanci ujawnili w sumie 1263 wykroczeń w ruchu drogowym.

Do najniebezpieczniejszych zachowań na drodze należy nieprawidłowe wyprzedzanie. Jeden z kierowców ciężarówek za wyprzedzanie przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia został ukarany mandatem w wysokości 5 tysięcy złotych. Obywatel Litwy wyprzedzając inną ciężarówkę nie zastosował się do linii ciągłej i zakazu wyprzedzania. Do zdarzenia doszło w niedzielę kwadrans przed 9 w rejonie miejscowości Szaciłówka na krajowej ósemce. Tego samego dnia wieczorem na drodze krajowej 61 w Marianowie policjanci z łomżyńskiej drogówki zatrzymali do kontroli mercedesa, którego kierowca przekroczył dopuszczalną prędkość o 93 km/h. 49-latek jechał w obszarze zabudowanym 143 km/h. Mężczyzna stracił prawo jazdy i został ukarany mandatem w wysokości 2 500 złotych.

Podlascy policjanci przez cały okres zimowych ferii będą częściej kontrolować pojazdy, sprawdzać trzeźwość kierowców i zdecydowanie egzekwować przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Wszystko po to, aby podróż dla wszystkich była bezpieczna.