KPMW od firmy Szczęśniak Pojazdy Specjalne, czyli 34-tonowa ciężarówka wojskowa z Bielska-Białej

szczesniak_ciezarowka_kpwm_2

Panowie i Panie, mam przyjemność zacząć poniedziałek świetną wiadomością – z polskich fabryk już wkrótce może wyjechać nowy samochód ciężarowy polskiej produkcji. Co prawda nie zobaczymy go na publicznych drogach, ani na europejskich parkingach, lecz będzie on za to przemierzał najtrudniej dostępne miejsce na różnego rodzaju poligonach. Mowa bowiem o wojskowej konstrukcji 6×6, którą stworzyła firma Szczęśniak Pojazdy Specjalne z Bielska-Białej.

Większość z Was kojarzy zapewne firmę Szczęśniak z produkcji zabudów pożarniczych na podwoziach popularnych pojazdów „wielkiej siódemki”. W przypadku KPMW, bo tak nazywa się nowa ciężarówka, o gotowym podwoziu przywiezionym z zachodu nie ma jednak mowy. KPMW jest bowiem w dużej mierze konstrukcją polską, za którą odpowiedzialni są inżynierowie nie tylko z Bielska-Białej, lecz także z Wojskowego Instytutu Techniki Pancernej i Samochodem oraz z Wydziału Mechanicznego prestiżowej Wojskowej Akademii Technicznej.

KPWM jest z założenia małoseryjną konstrukcją do najcięższych zastosowań. Ciężarówka bazuje na klasycznej ramie z 10-milimetrowych podłużnic, a do tego dodano klasyczne resory piórowe (przód) i półeliptyczne (tył). Mosty są naturalnie sztywne i w przypadku dwóch tylnych osi wyposażone w blokady oraz zwolnice. Przednia oś jest maksymalnie przesunięta do przodu, dzięki czemu osiągnięto 40-stopniowy kąt natarcia, a ponadto wszystkie elementy podwozia umieszczono możliwie wysoko. Miska olejowa jest wzmocniona, natomiast szeroki zderzak służy także za osłonę silnika i jego podzespołów. Mniej specjalistyczna jest za to kabina – prosta konstrukcyjnie, lecz pozbawiona opancerzenia.

Napęd na wszystkie sześć kół jest przekazywany w sposób stały. Co natomiast odpowiada za ten napęd? Szczęśniak postawił tutaj na konstrukcję rodem z Włoch, montując na ramie 13-litrowego Cursora typu Euro 3. Generuje on 420 koni mechanicznych, które wędrują do zautomatyzowanej skrzyni biegów. Zadaniem całego tego stada jest napędzenie 10600 kg masy własnej, która wraz z ładownością może wzrosnąć do 34 ton masy całkowitej. Prędkość maksymalna to 120 km/h, a wszystko wygląda tak:

szczesniak_ciezarowka_kpwm_1 szczesniak_ciezarowka_kpwm_2 szczesniak_ciezarowka_kpwm_3 szczesniak_ciezarowka_kpwm_4 szczesniak_ciezarowka_kpwm_5 szczesniak_ciezarowka_kpwm_6

Ciekawostką jest też wnętrze, które zobaczymy TUTAJ, na folderze reklamowym. Widać w nim kierownicę oraz kilka elementów deski rozdzielczej rodem z najnowszego Stralisa.

Zdjęcia: Szczęśniak Pojazdy Specjalne