Kosmiczne opóźnienie z nowymi tachografami – wpisy manualne tymczasowo zostają

Już tylko siedem miesięcy dzieli nas od wprowadzenia nowej generacji tachografów, pozwalającej na jeszcze bardziej drobiazgowe kontrole. Mimo to jedna z wymaganych przy tym technologii nadal nie jest gotowa i plany w ostatniej chwili trzeba będzie zmienić.

Zacznijmy od przypomnienia, że inteligentne tachografy drugiej generacji od 20 sierpnia 2023 roku będą obowiązkowym wyposażeniem wszystkich nowych samochodów ciężarowych. Mają one umożliwić między innymi kontrolowanie kierowców w zakresie 56 dni wstecz, zdolne przesyłanie do radiowozów informacji o przekroczeniach czasu pracy, a także rozbudowane śledzenie położenia ciężarówek. To ostatnie ma zapisywać miejsca i daty między innymi dla załadunków, rozładunków lub przekraczania granic, a przy tym wszystko ma bazować na specjalnie zabezpieczonym sygnale OSMNA, przygotowanym przez Europejską Agencję Kosmiczną i uniemożliwiającym manipulacje.

I właśnie tutaj pojawia się problem, gdyż sygnał typu OSMNA nadal nie jest dostępny. Jak więc poinformowała dzisiaj holenderska organizacja przewoźników TLN, aktywnie zaangażowana w prace nad nowymi tachografami, to technologiczne opóźnienie wymusiło zmianę unijnych planów. Nowe tachografy co prawda pojawią się 21 sierpnia 2023 roku i będą wstępnie przystosowane do obsługi wszystkich funkcji, ale zapisywanie lokalizacji będzie w nich tymczasowo działało w okrojonym stopniu. To w praktyce oznacza, że kierowcy nadal będą musieli wprowadzać ręczne wpisy o przekroczeniu granicy, a służby kontrolne nie będą miały aż tak dokładnego wglądu w dane lokalizacyjne.

Takie tachografy z okrojonymi funkcjami lokalizacyjnymi zostały roboczo nazwane „tachografami przejściowymi”. Co natomiast wydarzy się w sytuacji, gdy sygnał typu OSMNA będzie już gotowy, a Europejska Agencja Kosmiczna da zielone światło do jego użytku? Wówczas każdy posiadacz inteligentnego tachografu drugiego stopnia będzie musiał zaktualizować oprogramowanie swojego urządzenia, by dodatkowe funkcje lokalizujące zostały uruchomione. Najprawdopodobniej wykona się to przy okazji obowiązkowej legalizacji, w autoryzowanym warsztacie.

Na koniec jeszcze przypomnę, nowe tachografy mają z czasem trafić także do pojazdów używanych, a nawet do samochodów poniżej 3,5 tony, o ile ich użytek będzie odbywał się w transporcie międzynarodowym. Wszystkie szczegóły i dotyczące tego daty znajdziecie w następującym tekście: Nowe tachografy już w 2023 roku: 56 dni, zdalne kontrole i granice bez wpisów