Korzystał z aż dwóch cudzych kart do tachografu, naruszając dobowy oraz tygodniowy czas pracy

Kierowca tej ukraińskiej ciężarówki mógł pracować na trzy etaty. ITD zatrzymało go bowiem z dwiema dodatkowymi kartami do tachografu, należącymi oczywiście do innych kierowców. Wszystko wyszło na jaw tuż po przekroczeniu polskiej granicy, natomiast docelowo ciężarówka miała dojechać do Niemiec.

Komunikat GITD:

Ciężarówkę jadącą z Ukrainy do Niemiec zatrzymano w czwartek (8 sierpnia) w pobliżu przejścia granicznego Korczowa-Krakowiec w powiecie jarosławskim. W trakcie analizy danych z tachografu cyfrowego i karty kierowcy inspektorzy nabrali podejrzeń, że mężczyzna fałszuje swój rzeczywisty czas pracy.

Weryfikując przejechane przez niego kilometry oraz dokumenty przewozowe stwierdzili, że kierowca używał dwóch kart należących do innych szoferów, chcąc w ten sposób ukryć naruszenia norm czasu pracy. Gdy powinien odpocząć logował w tachografie kartę innego kierowcy i jechał w dalszą trasę.

Kierowca naruszył normy prowadzenia pojazdu bez wymaganych przerw, jazdy dobowej, odpoczynku tygodniowego oraz odpoczynku dobowego. Za wykryte nieprawidłowości konsekwencji finansowych może spodziewać się przewoźnik.

Wobec ukraińskiego przedsiębiorcy toczy się postępowanie administracyjne w sprawie nałożenia blisko 8 tys. zł. kary. Inspektorzy ITD zatrzymali karty kierowców, których używał w niedozwolony sposób kontrolowany szofer. Zostały one przekazane do urzędu, który je wydał.