Korzyści z prowadzenia firmy transportowej i spedycji na terenie Niemiec

Publikacja na zamówienie

Przewoźnicy i spedytorzy szukają rozwiązań, które pomogą im usprawnić prowadzenie działalności, a przede wszystkim będą korzystne finansowo. Jednym z coraz popularniejszych sposobów jest zarejestrowanie działalności transportowej lub spedycyjnej w Niemczech. Z jakimi korzyściami, wiąże się taka zmiana dla przedsiębiorców działających w tym sektorze?

Działalność spedycyjna funkcjonuje inaczej niż firma transportowa, dlatego korzyści z prowadzenia tych dwóch rodzajów działalności w Niemczech różnią się od siebie. Zacznijmy od przedsiębiorstwa spedycyjnego. Pod względem formalnym trzeba spełnić takie wymagania jak przy każdym innym rodzaju działalności usługowej rejestracja w urzędzie skarbowym — Finanzamt oraz urzędzie ds. działalności gospodarczych — Gewerbeamt. W tym przypadku nie wymaga się od przedsiębiorcy posiadania licencji transportowej. Prowadząc działalność spedycyjną w Niemczech, przedsiębiorca zyskuje przede wszystkim wyższe stawki frachtów. Firmy działające poza granicami Niemiec mają utrudnione zadanie i jest im trudniej wynegocjować takie wynagrodzenie za transport jak niemieckim przedsiębiorcom.

Za założeniem firmy transportowej w Niemczech przemawia fakt, że nie podlega ona ograniczeniom kabotażowym. Na niemieckim rynku zapotrzebowanie na transport przewyższa możliwości lokalnego sektora transportowego. Część transportów zostaje przez to wykonana w dłuższym czasie niż oczekiwany. Nawet drobni przedsiębiorcy odczuwają skutki tej sytuacji. Braki mogą zastąpić przewoźnicy z innych krajów między innymi z Polski. Niestety utrudnieniem są ograniczenia związane z kabotażem. Przewoźnicy z innego kraju członkowskiego UE mają prawo wykonać maksymalnie 4 przewozy w ciągu siedmiu dni od momentu wjazdu do danego kraju z ładunkiem. Zlecenie transportowe zwykle dotyczy jednej lub kilku palet. Biorąc pod uwagę, że kierowca może wykonać wyłącznie 4 rozładunki, często nie ma możliwość przewieźć pełnej naczepy towaru, ponieważ musi wrócić do kraju siedziby firmy. Od marca 2022 roku w związku ze zmianami regulowanymi przez Pakiet Mobilności kierowca będzie miał prawo wyłącznie do 3 kabotaży. 

Nieprzestrzeganie ograniczeń kabotażowych jest karane. Przewoźnik może otrzymać mandat w wysokości minimum 1250 euro. Ostateczna wysokość kary zależy od ilości wykonanych przewozów kabotażowych, posiadanej przez kierowcę dokumentacji, a także tego, czy wykroczenie popełniono umyślnie. Przewoźnik, który posiada europejską licencję transportową wydaną przez organ niemiecki, nie podlega tym ograniczeniom.

Chociaż możliwość uniknięcia obostrzeń związanych z kabotażem, które od 2022 będą jeszcze bardziej rygorystyczne, jest często najbardziej docenianą korzyścią i głównym powodem, dla którego polscy przewoźnicy decydują się założyć działalność w Niemczech, to nie sposób pominąć pozostałych zalet.

Działalność zarejestrowana w Niemczech ma większą szansę na współpracę z niemieckim załadowcą niż działalność prowadzona w innych krajach Europy. Niemcy przywiązują wagę do kraju pochodzenia przewoźnika. Dobrym przykładem jest firma BMW, która wymaga, aby firma transportowa była zarejestrowana w Monachium, a przynajmniej na terenie Bawarii.

Właśnie dlatego założenie spółki GmbH przez polskiego przedsiębiorcę zwiększyłoby jego przewagę konkurencyjną na tym rynku.

Przewoźnicy, którzy rozpoczynają działalność w Niemczech, a posiadają flotę zarejestrowaną na firmę prowadzoną w Polsce, mogą z niej korzystać także przy działalności niemieckiej. Są jednak pewne warunki. Nie ma wymogu rejestrowania takich aut, ale należy je wynająć. W przypadku pojazdów leasingowanych przewoźnik powinien sprawdzić umowę leasingu pod kątem możliwości wynajmowania. Jeżeli w umowie nie wyrażono na to zgody, można poprosić leasingodawcę o zmianę warunków umowy. Pojazdami wynajmowanymi przez firmę polską, firmie niemieckiej może kierować wyłącznie kierowca zatrudniony w Niemczech.

2. Jak zacząć?

W celu rozpoczęcia działalności na terenie Niemiec należy przede wszystkim wybrać odpowiednią formę organizacyjno-prawną. Podobnie jak w Polsce, tak i w Niemczech można zdecydować się na założenie spółki osobowej oHG, komandytowej — KG, jednoosobowej działalności gospodarczej Gewerbetreibender, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością — UG, a także spółki kapitałowej GmbH.

Podobnie jak w przypadku zakładania spółki w Polsce warto zwrócić uwagę na kryterium dotyczące ograniczenia odpowiedzialności właściciela firmy. W przypadku spółki osobowej, właściciel odpowiada wobec wierzycieli całym swoim majątkiem. Przy spółce kapitałowej istnieje ograniczenie odpowiedzialności do kapitału zakładowego. Decydując się na założenie spółki GmbH, wymagane jest posiadanie minimum 25 000 euro kapitału zakładowego.

Przed rozpoczęciem działalności warto skonsultować się z niemieckim doradcą podatkowym. Opodatkowanie zysku, dochodów oraz dywidend zależy od kraju rezydencji podatkowej wspólników, a także od mających zastosowanie postanowień polsko-niemieckiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Chcesz wiedzieć więcej na temat prawnych aspektów prowadzenia firmy w Niemczech i korzyści, jakie się z tym wiążą? Weź udział w najbliższym szkoleniu i zdobądź niezbędne informacje.

Autor tekstu: Paul Reich, Starszy Prawnik z Kancelarii Prawnej Transcash