Koreański ciągnik siodłowy Hyundai Xcient oraz chiński Foton Auman zaparkowały obok siebie w Niemczech

hyundai_xcient_foton_auman_zf_1

Na węgierskiej grupie facebookowej Az élet 18keréken pojawiła się fotografia dwóch egzotycznych ciężarówek zaparkowanych w Niemczech, pod siedzibą firmy ZF. Chiński Foton Auman stoi tutaj obok koreańskiego Hyundaia Xcient, oba pojazdy mają niemieckie rejestracje typu handlowego i tworzą tym samym najbardziej egzotyczne zestawienie jakie dotychczas miałem okazję prezentować na 40ton.net. Co więcej, obok stoi tutaj jeszcze MAN TGS, który tylko uzupełnia cała kompozycję, pozwalając porównać azjatycki sprzęt z jego potencjalnymi konkurentami z Dalekiego Wschodu.

Hyundai Xcient to ciężarówka, którą już wielokrotnie opisywałem i której już raczej nie trzeba przedstawiać. Samochód ten dysponuje od niedawna silnikami Euro 6, oferuje wnętrze wykończone i zaprojektowane na naprawdę europejskim poziomie, a do tego wyróżnia się doskonałą ceną. Zachodni dziennikarze, którzy kilka lat temu mieli okazję testować model Xcient w samej Korei, byli pod sporym wrażeniem, od pewnego czasu model Xcient pojawia się na niemieckich drogach w testowych egzemplarzach, a do tego puka on do europejskich bram od strony Rosji, gdzie eksploatuje go między innymi rosyjska spółka należąca do polskiego przewoźnika Adampol (artykuł TUTAJ). Mówiąc krótko, wszystkie znaki na niebie i na ziemi wskazują na to, że Hyundai może wkrótce zadebiutować w Unii Europejskiej, stając się zalążkiem „wielkiej ósemki”.

Tymczasem Foton to już znacznie większa egzotyka, pochodząca z Chińskiej Republiki Ludowej. Podobnie jak Dongfeng, którego ciężarówki coraz częściej pojawiają się w Europie na irańskich tablicach rejestracyjnych (artykuł TUTAJ), również Foton dysponuje renomowanym partnerem z naszego kontynentu. Jest to koncern Daimler, a konkretnie firma Mercedes-Benz Trucks, która użyczyła do Fotona Auman między innym wnętrze kabiny z Actrosa MP2/MP3. Do tego mamy tutaj silnik marki Cummins, dostępny od niedawna także w wersji Euro 6 (artykuł TUTAJ), a także element łączący widoczną na zdjęciu parę „Azjatów”, mianowicie skrzynię biegów ZF. Zainstalowanie tej ostatniej zarówno w Hyundaiu, jak i Fotonie tłumaczy obecność ciągników siodłowych na terenie Europy, choć jednocześnie może też zapowiadać interesujące plany, testy, a może nawet premiery, w chwili obecnej pozostające tajemnicą.

hyundai_xcient_foton_auman_zf_2

Dzięki Jakub!