Kontrole odstępu z udziałem drona oraz polskiego ITD – działania na A12 w Niemczech

Funkcjonariusze lubuskiego ITD oraz brandenburskiej policji regularnie wymieniają się doświadczeniami. W końcu obie te służby zmagają się na co dzień z ruchem podobnych pojazdów. W ostatnich dniach ta współpraca miała zaś szczególny charakter. Niemcy pokazali Polakom kontrole, których u nas po prostu w ogóle nie występują.

Delegacja z WITD w Gorzowie Wielkopolskim pojechała na wschód Niemiec, by przyjrzeć się działaniom z użyciem drona. Niewielki statek powietrzny wyprowadzono około 70 metrów nad autostradę A12. Następnie, przy użyciu zamontowanej w nim kamery, weryfikowano utrzymywanie odstępu przez kierowców ciężarówek.

Wszystkie działania prowadzono z tymczasowego centrum dowodzenia, mającego formę namiotu. Doskonale widać to na jednym ze zdjęć. Jak też wyjaśnia ITD, wykorzystano przy tym punkty odniesienia, umieszczone bezpośrednio na jezdni. To właśnie dzięki nim obraz z drona pozwalał udowodnić jazdę ze zbyt małym odstępem.

Ilu natomiast ukarano kierowców i jak wyglądały statystyki? Niestety, na ten temat nie podano żadnych informacji. Cała akcja musiała być jednak naprawdę sporą, co zapowiada kolejne, poniższe zdjęcie.

Źródło zdjęć: WITD w Gorzowie Wielkopolskim