Kontrole w nocy z piątku na sobotę – 16 ciężarówek na „nielegalu”, w tym 14 z zagranicznymi kierowcami

W nocy z piątku na sobotę wielkopolskie ITD prowadziło dużą akcję kontrolną. Szesnaście ciężarówek, zatrzymanych na drodze krajowej nr 5 oraz na autostradzie A2, okazało się wykonywać przewozy w sposób nielegalny.

Oto komunikat WITD Poznań:

Brak kart kierowcy, nieważne badanie techniczne pojazdu, naruszenia czasu pracy i przeładowanie, to rezultaty kontroli przeprowadzonych w nocy przed minionym weekendem przez wielkopolskich inspektorów transportu drogowego w Poznaniu.

Kontrole ukierunkowane były na wykrywanie manipulacji w zapisach tachografu i niedozwolonych w pojeździe urządzeń w ogóle. Ponadto inspektorzy sprawdzali zezwolenia międzynarodowe u przewoźników zagranicznych wykonujących transport. Te szeroko zakrojone działania kontrolne prowadzili inspektorzy z Poznania na odcinku autostrady A2, zwłaszcza na punkcie poboru opłat w Gołuskach oraz na drodze krajowej numer 5 w rejonie Leszna.

W wyniku kontroli wykryte zostały dwa przypadki jazdy na cudzej karcie, zarówno u kierowcy polskiego jak i zagranicznego oraz jazdę w ogóle bez karty u krajowego kierowcy. Poza tym wystąpiło raz naruszenie czasu pracy, a jeden pojazd nie miał ważnych badań technicznych. Zbyt ciężki okazał się też na wadze inspekcyjnej jeden z ważonych busów. W sumie inspektorzy spisali 16 protokołów z naruszeń ustawy o transporcie drogowym, w których główne role grało 14 kierowców zagranicznych i 2 polskich. W tym wypadku zwycięstwo „gości” nad „gospodarzami” cieszy, bowiem oznacza wykrycie jadącej niezgodnie z prawem konkurencji.