Kontrola wyprzedzających ciężarówek na A2 w Poznaniu – policja trafiła na 10 zabronionych manewrów

Na autostradowej obwodnicy Poznania obowiązuje zakaz wyprzedzania dla samochodów ciężarowych. Teoretycznie ma on służyć poprawie płynności ruchu na tym szczególnie uczęszczanym odcinku. Wystarczy jednak zobaczyć tę trasę w porannych godzinach szczytu, by zrozumieć bezsensowność tego zakazu. Otóż ciężarówki zwykle tylko mijają Poznań, pędząc prosto na Zachód i nie korzystając ze zjazdów. Muszą jednak tkwić na prawym pasie, wraz z tysiącem lokalnych samochodów osobowych, korzystających z jednego zjazdu za drugim.

Nie o tym jednak będzie ten tekst. Zapoznamy się tutaj z komunikatem poznańskiej policji, która przeprowadziła ostatnio na A2 specjalną akcję kontrolną. Była ona ukierunkowana właśnie na ciężarówki, których kierowcy łamią zakaz wyprzedzania. Łączna trafiono na dziesięć takich przypadków, a funkcjonariusze oczywiście wystawili mandaty.

Swoją drogą, zdjęcia mówią same za siebie. Co my tu mamy? Wyprzedzanie Lanosa jadącego po autostradzie wolniej niż ciężarówka oraz wyprzedzanie dwóch wiekowych „busów”…

Tekst i zdjęcia opublikowane przez KMP Poznań:

5 grudnia br. celem poprawy bezpieczeństwa na drogach, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu przeprowadzili na poznańskim odcinku autostrady A2 działania z wykorzystaniem radiowozu wyposażonego w video rejestrator.

Działania ukierunkowane były m.in. na sprawdzenie, czy kierujący pojazdami ciężarowymi stosują się do obowiązujących przepisów. Szczególną uwagę policjanci zwracali na łamanie zakazu wyprzedzania, czyli niestosowanie się do znaku B-26. Funkcjonariusze drogówki ujawnili dziesięciu kierujących pojazdami ciężarowymi, którzy złamali ten zakaz.

W trakcie rozmów z kierowcami, policjanci przypominali, że wyprzedzanie pojazdem, którego masa jest większa niż 3,5 t innych pojazdów, w miejscach, gdzie jest to surowo zabronione, stanowi ogromne zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu.

Ponadto podczas akcji mundurowi przeprowadzili liczne kontrole stanu trzeźwości kierujących pojazdami. Sprawdzali stan techniczny pojazdów, ważność dokumentów oraz zatrzymali dwa blankiety prawa jazdy. Policjanci przypominali o tym, aby zdjąć nogę z gazu, szczególnie w tym okresie, kiedy warunki atmosferyczne na drogach, często są bardzo niekorzystne dla kierowców.