Kontrola tachografu po czołowym zderzeniu – kierowca może mieć poważny problem

Około godziny 5 nad ranem w Polsce doszło do czołowego zderzenia ciężarówki i auta osobowego. Miało to miejsce na drodze krajowej nr 8, w miejscowości Szczytna.

Według dotychczasowych ustaleń policji, wina leżała po stronie kierowcy auta osobowego. 42-latek kierujący Peugeotem 407 zjechał na przeciwległy pas ruchu, by przeprowadzić manewr wyprzedzania. Zderzył się przy tym MAN-em TGX, który nadjechał z naprzeciwka.

42-latek poniósł śmierć na miejscu zdarzenia. Kierowcy ciężarówki nic się nie stało, lecz może on mieć poważne problemy. Co bowiem typowe dla tak poważnych wypadków, na miejsce ściągnięto patrol ITD, który przeprowadził kontrolę tachografu.

W momencie zdarzenia kierowca MAN-a miał korzystać z cudzej karty. Urządzenie wskazało też, że pojazd przekraczał dopuszczalną prędkość o około 20 km/h. W sprawie złamania przepisów rozpoczęto więc oficjalne postępowanie, a ponadto obie informacje mogą zostać wykorzystane w dochodzeniu dotyczącym wypadku.

Tutaj od razu przypomnę, że znany jest już przypadek oskarżenia kierowcy po takiej kontroli tachografu. To głośna sprawa wypadku, w którym auto osobowe wymusiło pierwszeństwo, a ciężarówka jechała o 40 km/h za szybko. Szerzej omawiałem tę sytuację pod tym linkiem.

Komunikat KPP Kłodzko:

Policjanci pod nadzorem prokuratury ustalają okoliczności tragicznego w skutkach wypadku, który miał miejsce dzisiaj w pobliżu Szczytnej. Na drodze krajowej śmierć poniósł 42-letni mężczyzna kierujący samochodem. Policjanci apelują o szczególną ostrożność na drodze.

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło dzisiaj po godz.4.00 na drodze krajowej nr 8 w Szczytnej. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że 42-letni mieszkaniec powiatu kłodzkiego kierując samochodem osobowym, wykonując manewr wyprzedzania zjechał na lewy pas jezdni i zderzył się z samochodem ciężarowym. 42-letni kierujący  poniósł śmierć na miejscu zdarzenia.

Policjanci po raz kolejny apelują do wszystkich kierowców o szczególną ostrożność i rozwagę. Zmienne warunki atmosferyczne, jakie panują w ostatnich dniach wymagają zachowania wyjątkowej ostrożności.

Komunikat WITD Wrocław:

W godzinach porannych 25 maja 2020 r. w Szczytnej (powiat kłodzki, droga krajowa nr 8) inspektorzy z kłodzkiego oddziału dolnośląskiej Inspekcji Transportu Drogowego wzięli udział w wyjaśnieniu okoliczności wypadku drogowego z udziałem samochodu osobowego oraz samochodu ciężarowego. Wypadek okazał się tragiczny w skutkach – zginął kierowca samochodu osobowego.

Poczynione na miejscu ustalenia wykazały, że kierowca prowadził pojazd używając karty do tachografu cyfrowego należącej do innego kierowcy. Dodatkowo ustalono (wstępnie), że prowadzący pojazd ciężarowy przekroczył dozwoloną prędkość o około 20 km/h.

Dalsze czynności związane z wyjaśnieniem przyczyn wypadku będą prowadzone przez Policję natomiast inspektorzy przeprowadzą postępowanie w sprawie używania przez kierowcę karty innego „szofera”. Dodatkowo zatrzymano kartę kierowcy, która została bezprawnie użyta a wobec kierowcy wykonano czynności w sprawie o wykroczenie związane z nieuprawnionym użyciem karty innego kierowcy.