Kontener-cysterna z materiałów kompozytowych – 40 proc. lżejszy, 40 proc. lepiej trzyma temperaturę

DenHartogh_kontenery

Firma transportowa Den Hartogh, specjalizująca się w przewozach płynnych materiałów niebezpiecznych, postanowiła przetestować nowe, autorskie rozwiązanie. Są nim kontenery-cysterny wykonane z materiałów kompozytowych, ważące maksymalnie 2230 kilogramów i lżejsze o około 40 proc. od stosowanych dotychczas konstrukcji stalowych. To natomiast oznacza, że na pokład można zabrać nawet 2 tony więcej ładunku, obniżając koszty transportu o od 5 do 10 proc. Co więcej, kompozytowy kontener ma o 40 proc. lepszą izolację termiczną niż kontener ze stali nierdzewnej, dzięki czemu na krótszych trasach będzie można zrezygnować z podgrzewania cieczy przed rozładunkiem. A najważniejsze jest to, że rewolucyjna cysterna spełnia wszystkie normy bezpieczeństwa i już w grudniu będzie mogła trafić do codziennego użytku.

Co to jest materiał kompozytowy? W możliwie prostych słowach można określić to jako tworzywo powstałe z połączenia co najmniej dwóch innych tworzyw o różnych właściwościach. Co ważne, właściwości materiału kompozytowego nie są sumą właściwości materiałów na niego się składających.

Mogą występować przejściowe problemy z dostępem do komentarzy na urządzeniach mobilnych oraz podczas korzystania z przeglądarki Firefox. Pracujemy nad rozwiązaniem problemu.