OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 5 Listopad, 2018

Co konkretnie ujawnią zdalne kontrole tachografów i czego spodziewać się od 15 czerwca 2019 roku

W nawiązaniu do tekstów:

Tachograf VDO DTCO 4.0. z funkcją zdalnej kontroli – trwają już przygotowania do jego użytku

Od 15 czerwca 2019 roku wszystkie nowe samochody ciężarowe będą musiały być wyposażone w tachografy z funkcją zdalnej kontroli. Ma to umożliwić wstępne sprawdzanie ciężarówek, ułatwiając decyzję o ściągnięciu danego pojazdu do kontroli stacjonarnej. Co bowiem ważne, mandat będzie można wystawić dopiero po zatrzymaniu ciężarówki i sprawdzeniu jej w tradycyjny sposób.

A co konkretnie będzie sprawdzane przy takiej wstępnej, zdalnej kontroli? Niemiecka służba BAG udzieliła odpowiedzi na ten temat, przekazując ją niemieckiemu magazynowi “Eurotransport.de”.

Jak się okazuje, zdalne kontrole nie będą obejmowały czasu jazdy oraz odpoczynku. Jak twierdzi BAG, coś takiego nie będzie możliwe technicznie, a ponadto nie przewidują tego nowe przepisy. Przekazane za to zostaną informacje na temat funkcjonowania tachografu oraz spełniania przez niego wszystkich norm.

BAG-owcy będą mogli zdalnie odczytać informacje o dwóch ostatnich kalibracjach tachografu. Dowiedzą się jaka była najdłuższa przerwa w zasilaniu urządzenia, dowiedzą się o usterkach czujników i dostaną ostrzeżenia o próbach złamania zabezpieczeń lub zapisach tworzących konflikt danych. Tachografy zdalnie poinformują też o przypadkach wkładania karty w czasie jazdy, podadzą numer rejestracyjny wprowadzony do tachografu, przedstawią obecną prędkość oraz ustawioną w tachografie godzinę.

Zdaniem twórców nowych przepisów, powyższe informacje wystarczą, by wykryć tachograf poddany próbie manipulacji. W ten sposób chce się więc walczyć z tak zwanymi “wyłącznikami”.

Ten wpis ma 9 komentarzy

 1. Dzak napisał(a):

  Uffff czyli nadal będę mogl śmigać ze smieciami na dwoch kartach. Kamień spadł mi z serca.

 2. Kiero napisał(a):

  Dokładnie.tez się cieszę

 3. Znajomy napisał(a):

  Dzak Szkoda że na trzech kartach nie jeździsz pomógłbyś bardziej w niedoborze kierowców.

 4. Na strzała napisał(a):

  Ja latam na trzech. I mi dobrze z tym Grecja Polska ciągiem to jest robota.

 5. Arek napisał(a):

  Swoją drogą ostatnio było głośno o kontrolach trzeźwości – że badanie trzeźwości policjant może wykonać tylko przy podejrzeniu, że kierowca jest pod wpływem i akcja typu “trzeźwy poniedziałek” jest nielegalna itp nie wiem czy pamiętacie, ale bulwersowali się o to mocno. A tutaj już mamy swego rodzaju łapanki, a będzie jeszcze gorzej, wszystkich nas traktują jak potencjalnie winnych, w moim odczuciu jest to szykanowanie. Jeszcze, żeby wszystkich tak brali, osobówki nie mają tacho co prawda, ale by ich sprawdzili na mobilnej ścieżce: hamulce, zawieszenie, spaliny, wycieki, czy elementy konstrukcyjne nie skorodowane… Moim zdaniem nie powinno być takich łapanek, jak popełnisz błąd, zrobisz wykroczenie to wtedy niech kontrolują, niech sprawdzają tacho, stan techniczny, bo mają podstawę, ale taka łapanka jak stoi jeden ciul z drugim przy drodze i sobie wybiera tego weźmiemy, a tego nie to się w głowie nie mieści. Tak samo jak w mojej okolicy przy drodze wojewódzkiej, niedaleko cukrowni, jest parking inspekcyjny. Jak nie ma kampanii to ITD stoi tam 1-2 razy w tygodniu, a jak kampania ruszy to stoją na 2 busy dzień w dzień od rana do nocy… Jest to po prostu nie sprawiedliwe i takie przykre, bo widzisz, że traktują Cię z góry, jak kombinatora.

 6. KIEROWCA LKW napisał(a):

  No i dobrze. Koniec jazdy Kierowców na magnesie.

  • PPG napisał(a):

   E tam koniec… będą do oporu eksploatować ciężarówki sprzed czerwca 2019. Tak jak się to dzieje teraz z tachografami na tarczki.

 7. rachuu napisał(a):

  Teraz to co wszyscy będą jechac 80km/h bo tacho święte? Jak ktosik będzie się spieszył i gnał na odcince to kontrola bitte folgen i trzepanie?

 8. Aaa napisał(a):

  Czyli nadal zostawiono furtkie by mozna bylo kombinowac, jak zwykle chodzi o pieniadze.
  Wszyscy kombinujo i wszyscy o tym wiedzo. A zaplaci ten co mial pecha.

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.