Koniec pouczeń, początek kar: imigranci, kabotaż, przerzuty i listy kontrolne w UK

Już jutro, 1 kwietnia, w Wielkiej Brytanii skończą się dwa okresy przejściowe, dotyczące przepisów wprowadzonych na początku bieżącego roku. Wobec przewoźników zacznie się w pełni egzekwować nowe prawo, a dotychczasowe pouczenia zostaną zastąpione dotkliwymi karami finansowymi.

Pierwszy zestaw zasad, który od jutra będzie w pełni egzekwowany, to nowe ograniczenia w zakresie kabotażu i przerzutów. Konkretnie mowa o zakazie wykonywania brytyjskiego kabotażu po wjeździe do kraju na pusto, ograniczeniu wykonywania w Wielkiej Brytanii transportu intermodalnego, a także zakazie wykonywania przerzutów między Wielką Brytanią a krajami pozaunijnymi. W tym drugim przypadku konieczne będzie teraz uzyskanie zezwolenia ECMT, a więcej na ten temat przeczytacie pod tym linkiem.

Drugi zestaw zasad dotyczy nielegalnych imigrantów. Od jutra będą obowiązywać znacznie podwyższone kary za nawet nieświadome wwiezienie osoby do Wielkiej Brytanii. Wyniosą one do 6 tys. funtów przy pierwszym takim przypadku i do 10 tys. funtów przy każdym kolejnym przypadku w ciągu pięciu lat. Poza tym w życie wejdą kary za brak odpowiedniego zabezpieczenia pojazdu lub list kontrolnych ze wszystkimi postojami i regularnymi kontrolami nadwozia. Tutaj, z zależności od ilości przypadków w ciągu pięciu lat, kary mają wynosić od 1,5 do 6 tys. funtów. Więcej praktycznych informacji znajdziecie pod tym linkiem.