Powyżej: kabina o szerokości 1,9 metra widziana od środka
Historia amerykańskich samochodów ciężarowych prawdopodobnie dociera do końca pewnej epoki. Z tamtejszego rynku mają zniknąć ostatnie ciężarówki z kabinami o szerokości 1,9 metra, a wraz z nimi też legendarny Kenworth W900, rozwijany od 1961 roku.
Wewnętrzna komunikacja na ten temat, pochodząca od samego Kenwortha, wyciekła w ostatnich dniach do sieci i krąży teraz w mediach społecznościowych. Pracownicy firmy są tam informowani, że w następstwie zaostrzających się norm środowiskowych z oferty trzeba wycofać wszystkie najbardziej klasyczne modele tej marki, czyli W900, T800 oraz C500. Już w roczniku 2026 ich dostępność stanie się mocno ograniczona, by w końcu doprowadzić do całkowitego wygaszenia produkcji. W zamian za to klientom oferowane będą nowsze modele W990 oraz T880, mające bardziej aerodynamiczne nadwozia i przez to łatwiej spełniające ekologiczne normy.
Kenworth W900:
Kenworth T800:
Kenworth C500:
Kenworth W990 (następca W900):
Kenworth T880 (następca T800):
W900, T800 oraz C500 to ostatnie ciężkie ciężarówki w Stanach Zjednoczonych, które mają szoferki o szerokości zaledwie 1,9 metra. To specyfika typowa dla konstrukcji z połowy XX wieku, składanych w dużej mierze ręcznie, oferujących minimalny zakres przeszklenia i sytuujących kierowcę bardzo blisko środka pojazdu. Nadwozia tego typu uchodzą w Ameryce za naprawdę kultowe, będąc miejscem pracy znanym dosłownie od wielu pokoleń. Problem jednak w tym, że wąskie kabiny nie dają się dostosować do nowych aerodynamicznych wymagań, a poddawanie ich większym modyfikacjom jest ekonomicznie nieuzasadnione. Dlatego, wraz z wygaszeniem trzech wspomnianych modeli, Kenworth całkowicie przejdzie na współczesne szoferki. Mają one 2,1 metra szerokości, oferują panoramiczne przeszklenie, a do tego pozwalają uformować nadwozie w bardziej aerodynamiczną całość.
Dwa lata wcześniej takiego samego przejścia dokonała firma Peterbilt, należąca wraz z Kenworthem (oraz europejskim DAF-em) do tego samego koncernu. Wycofano tam z oferty model 389 i zastąpiono go modelem 589, z szerszą szoferką, aerodynamicznym dachem oraz panoramiczną szybą. Wielu miłośników marki zareagowało na to z nieskrywaną krytyką i doszło wręcz do tego, że na rynku pojawiły się zestawy pomniejszające szybę przednią, z powrotem nadające jej klasyczny, dzielony charakter (prezentowałem to w tym artykule). Sam producent też na to zareagował, szybko rozszerzając swoją ofertę o wersję z długą sypialnią, ale całkowicie płaskim dachem.
Kenworth W900 w wersji 1961 (po naszej lewej):
Kenworth W900 w wersji 1982:
Wracając natomiast do W900, jak już wspomniałem na wstępie, historia tego modelu rozpoczęła się w 1961 roku, więc wszystko wskazuje na to, że pojazd przetrwa na rynku 65 lat. W międzyczasie odbywały się oczywiście pewne modernizacje, a najważniejsza z nich miała miejsce w roku 1982, gdy W900 doczekało się drugiej generacji, oznaczanej literą „B”. Producent podwyższył wówczas konstrukcję nadwozia, dołożył większą atrapę chłodnicy, unowocześnił układ elektryczny i rozszerzył ofertę sypialni. W kolejnych latach przypadały tylko mniejsze modernizacje, więc W900 z roku 1982 nadal może przypominać dzisiejsze odpowiedniki. Więcej na ten temat: Kenworth W900 ma 60 lat, a jego sprzedaż nadal potrafi wzrosnąć – historia na jubileusz
Co ciekawe, następca modelu W900, czyli wspomniany model W990, był gotowy już w roku 2018, wówczas mając swoją rynkową premierę. Nowa ciężarówka spotkała się jednak z bardzo negatywnym odbiorem, będąc uznanym za zbyt nowoczesną i po prostu nieatrakcyjną. Krytykowano między innymi reflektory zintegrowane z błotnikami, filtry powietrza schowane pod maską oraz zintegrowanie szoferki z sypialnią. Lista zarzutów była tak długa, że Kenworth wystraszył się odejścia wiernych klientów i podjął decyzję o pozostawieniu W900 w sprzedaży, oferujący stary model równolegle ze starym. I jak widzimy w tym artykule, stan ten może utrzymać się do 2026 roku.
Zdjęcia szczególnego egzemplarza z rocznika 2024, opisywanego w następującym artykule: Zamówił nową ciężarówkę o wyglądzie dawnego ciągnika ojca – retro po 40 latach
Zdjęcia egzemplarza z europejskiej dystrybucji, pracującego w latach 90-tych dla polskiej firmy TOP-2000. Historię tego ciągnika poznacie tutaj: Polska, druga połowa lat 90 i trasy po kraju fabrycznie nowym Kenworthem W900