Konfiskata naczepy i skierowanie jej na licytację – kara za transport bez OC

Konfiskata pojazdu to raczej nie jest kara, która kojarzyłaby się z niemieckimi służbami kontrolnymi. W tym przypadku Niemcy postanowili jednak zrobić wyjątek, decyzją prokuratury konfiskując kompletną naczepę.

Jak podała policja drogowa z bawarskiego miasta Traunstein, w ramach komunikatu opublikowanego 14 czerwca, ta sprawa ciągnęła się już od pewnego czasu. Jeszcze w ubiegłym roku funkcjonariusze zwrócili uwagę na działalność litewskiej firmy transportowej, wykonującej przewozy nieubezpieczonymi ciężarówkami. Pojazdom tym brakowało obowiązkowej polisy OC, a do tego odnotowywano problemy ze stanem technicznym lub braki przeglądów.

W ubiegłym tygodniu, na autostradzie A8 pod miejscowością Grabenstätt, zatrzymano kolejny taki przypadek – litewski zestaw nie dysponował ubezpieczeniem OC, a jednocześnie nie posiadał ważnego przeglądu. Zamiast jednak wystawić zwykłą karę administracyjną, tym razem „drogówka” postanowiła przekazać informację do kolegów z wydziału przestępstw gospodarczych. Ci dopatrzyli się tutaj zorganizowanego czerpania zysków z nielegalnej konkurencji i takie też zarzuty postawiła przewoźnikowi prokuratura.

Chcąc odebrać firmie narzędzie regularnego przestępstwa, prokuratura złożyła wniosek do sądu o bezpowrotną konfiskatę zatrzymanej ciężarówki. Sąd z miasta Traunstein wydał taką zgodę, choć – z uwagi na kwestie własnościowe, związane zapewne z leasingiem – pozwolono skonfiskować wyłącznie naczepę. Okazał się to pojazd marki Schmitz Cargobull, o wartości oszacowanej na kilka tysięcy euro. Teraz trafi on na państwową licytację, a zysk z jego sprzedaży wspomoże budżet Bawarii.

W momencie konfiskaty naczepa była obciążona ładunkiem 20 ton pelletu, przeznaczonego do odbiorcy we Włoszech. Jaki był więc dalszy los tego towaru? Litewskiej firmie nakazano zorganizowanie przeładunku pelletu, a także transportu zastępczego, zgodnego ze wszystkimi wymaganiami. Firma musiała tego dokonać całkowicie na własny koszt.

Zdjęcie ma charakter przykładowy, jako że do komunikatu nie dołączono fotografii. Osoby szukające potwierdzenia tego tematu znajdą go w komunikacie Verkehrspolizei Traunstein z 14.06.2024 11:51.