Komunikat WITD we Wrocławiu – 9,4-tonowe Renault Messenger, czyli dziarski staruszek i moje marzenia

Renault_Messenger_1992Od jakiegoś czasu mam takie małe motoryzacyjne marzenie, które chciałbym zrealizować ciągu najbliższego roku lub dwóch – kupić Renault serii B (później zwane także Messenger), zarejestrować je na „żółte blachy” i trzymać w jakimś garażu niczym najzwyklejszy zabytek. Poprzednik osławionego Mascotta zawsze urzekał mnie nietypowym wyglądem, bardzo francuskim wnętrzem, a także połączeniem wymiarów samochodu dostawczego z wytrzymałością ciężarówki. Mam już przed oczami wizję takiego błyszczącego, zadbanego furgona Renault B120 z wielkim logo 40ton.net na boku, którym jeździłbym na zloty zarówno ciężarówek, jak i mniejszych aut zabytkowych. Jest tylko jeden problem – znalezienie Renault serii B w dobrym stanie nie jest prostą sprawą. Większość z tych pojazdów jest bowiem użytkowana w sposób, o którym opowiada poniższy komunikat WITD we Wrocławiu. Zielona „Renówka” ważyła 9,4 tony, podczas gdy najcięższy wariant serii B miał DMC na poziomie 6,5 tony. A mieliśmy tutaj oczywiście do czynienia z autem zarejestrowanym na 3,5 tony:

Dnia 16.10.2014 r. we Wrocławiu na ul. Średzkiej – droga krajowa nr 94, inspektorzy z WITD we Wrocławiu zatrzymali do kontroli pojazd ciężarowy, którego dopuszczalna masa całkowita zgodnie z zapisem w dowodzie rejestracyjnym powinna wynosić maksymalnie 3,5 tony. W trakcie kontroli wątpliwość kontrolujących, wzbudziła bardzo duża ilość przewożonego ładunku w postaci drewna kominkowego. Pojazd poddano kontroli masy przy użyciu wagi. Okazało się, że samochód przekraczał drastycznie wartość dmc, aż o 5850 kg. Pojazd wraz z ładunkiem ważył 9350 kg.

Kierujący pojazdem wykazał się w tym przypadku skrajną nieodpowiedzialnością prowadząc pojazd z tak dużą ilością ładunku, nie zważając chociażby na możliwość wystąpienia nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu zawieszenia czy układu hamulcowego.

Kolejny raz inspektorzy wyeliminowali z ruchu pojazd stwarzający realne zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym wydając polecenie dokonania rozładunku nadmiaru przewożonego ładunku. Na kierowcę nałożony został mandat karny.

renault_messenger_10ton_witd_wroclaw renault_messenger_10ton_witd_wroclaw_2

Źródło komunikatu: WITD we Wrocławiu