Komunikat WITD w Poznaniu: 24 przypadki manipulacji tachografem w ciężarówkach wracających z zachodu

WITD w Poznaniu znowu wzięło się za masowe kontrolowanie tachografów wracających z zachodu ciężarówek. Wyniki były łatwe do przewidzenia – aż 24 kierowców kombinowało z czasem pracy, w wielu przypadkach będąc zapewne kierowanym chęcią wcześniejszego wrócenia do domu na weekend. Zapraszam do lektury komunikatu:

W nocy z 28 na 29 sierpnia (czwartek-piątek) oraz z 29 na 30 sierpnia (piątek-sobota) 2014 r. inspektorzy WITD w Poznaniu, przy wsparciu oddziałów wydziału inspekcji z Konina, Leszna oraz Gniezna prowadzili działania kontrolne na wielkopolskim odcinku autostrady A-2 [E-30]. Kontrolowane były pojazdy powracające do Polski z kierunku zachodniego.

Podczas kontroli pojazdów zarówno polskich, jak i zagranicznych przewoźników drogowych Inspektorzy zwracali przede wszystkim uwagę na kwestie związane z prawidłową rejestracją aktywności przez kierowców. Wykryto łącznie 24 przypadki manipulacji danych zapisywanych w tachografie przez kontrolowanych kierowców, gdzie podczas jazdy na kartach kierowców oraz w tachografach rejestrowany był odpoczynek.

Najliczniejszą grupę stanowiły przypadki używania przez kierowców magnesu, ponadto stwierdzono przypadki używania wyłączników tachografów w tym wyłącznika na pilota, a także używania przez kierowców cudzych kart kierowców oraz w jednym przypadku (tachografu analogowego) kierowcy zmieniali godzinę w zegarze tachografu.

W wyniku kontroli na kierowców zostało nałożonych 45 mandatów karnych na łączną kwotę 56.300 zł. Ponadto wobec 11 przewoźników zostało wszczęte postępowanie administracyjne, zgodnie z przepisami ustawy o transporcie drogowym zagrożonych nałożeniem kary w łącznej kwocie 53.800 zł.

Tekst i zdjęcia: WITD Poznań

witd_poznan_dzialania_nocne_tachografy