Komunikat WITD Lublin: rosyjska ciężarówka bez zezwolenia wiozła polskie jabłka na Białoruś

rosyjska_ciezarowka_jablka_bez_zezwolenia

Eksport jabłek na Wschód – oto temat, o którym jeszcze niedawno można było przeczytać w mediach dosłownie na każdym kroku. Rosjanie zakazali wwożenia tego produktu na teren ich kraju, co jednak, jak pokazuje poniższy komunikat WITD Lublin, nie przeszkadza im w kombinowaniu z transportem jabłek na Białoruś. Poniżej tekst opublikowany przez funkcjonariuszy:

W dniu 09.04.2015 r. funkcjonariusze Oddziału Wydziału Inspekcji Międzyrzec Podlaski w ramach kontroli wspólnych z funkcjonariuszami Izby Celnej Biała Podlaska na terminalu odpraw granicznych w miejscowości Koroszczyn zatrzymali do rutynowej kontroli pojazd członowy należący do rosyjskiego przewoźnika. Analiza okazanej dokumentacji wskazywała na wykonywanie przewozu świeżych jabłek z Polski do Białorusi. Kierowca okazał jedynie zezwolenie na międzynarodowy przewóz drogowy rzeczy które upoważniało do wykonywania wyłącznie przewozów dwustronnych czy tranzytowych. W tym przypadku ładunek przewożony był do tzw. „krajów trzecich”. Za naruszenie przepisów transportowych wobec firmy rosyjskiej wszczęto postępowanie wyjaśniające zagrożone maksymalną kwotą 10 tysięcy złotych.


Pod względem eksportu Polska bezsprzecznie przewyższa sąsiednie kraje, więc ich przewoźnicy coraz chętniej podejmują się naszych ładunków. Jak pokazują TEN, TEN i TEN przykład, również nielegalnie.