Komunikat WITD w Krakowie – ile może kosztować nas jazda ze zbyt dużym zbiornikiem paliwa

Jazda ze zbyt pojemnymi zbiornikami paliwa może się okazać bardzo drogą „zabawą”. Ma to oczywiście związek z podleganiem takich przewozów pod przepisy ADR, które idą w parze z licznymi karami. Przykładem może być tutaj komunikat WITD w Krakowie, który traktuje o tureckim ciągniku z chłodnią. Łączna pojemność zbiorników całego zestawu przekroczyła normę o zaledwie 94 litry, co wiązało się jednak z aż kilkutysięcznym mandatem. Komunikat czeka poniżej.

Przy okazji – wszystkie osoby chcące zainstalować w swojej ciężarówce lub aucie dostawczym dodatkowy zbiornik, lecz obawiające się niemieckich mandatów, powinny zajrzeć TUTAJ. Czeka tam dokument, którym udowodnimy niemieckim funkcjonariuszom, że nie powinni karać nas za niestandardowy zbiornik.

W dniu 15 października 2014 r. podczas prowadzenia czynności kontrolnych na autostradzie A4 w miejscowości Aleksandrowice, inspektorzy z WITD Kraków zatrzymali do kontroli pojazd członowy przewoźnika tureckiego składający się z ciągnika siodłowego oraz naczepy chłodni, w której przewożone były winogrona.

W trakcie oględzin ujawniono, że pojazd wyposażony jest w 3 zbiorniki paliwowe o łącznej pojemności 1594 litry, co jest niezgodne z przepisami ADR, które dopuszczają całkowitą pojemność zbiorników do 1500 litrów na jednostkę transportową.

Wobec powyższego podczas prowadzonej inspekcji stwierdzono liczne naruszenia przepisów ADR zagrożone łączna karą w wysokości 5250,00 zł, za:

  • Przewóz towaru niebezpiecznego bez dokumentu przewozowego (300,00 zł);
  • Dopuszczenie do przewozu towaru niebezpiecznego kierowcy, który nie uzyskał wymaganego zaświadczenia ADR (2000,00 zł);
  • Niewyposażenie środka transportu w wymagane instrukcje pisemne (250,00 zł);
  • Niewyposażenie środka transportu przewożącego towary niebezpieczne w wymagane: gaśnice lub gaśnice niespełniające warunków określonych odpowiednio w ADR lub ADN (500,00 zł);
  • Niewyposażenie środka transportu przewożącego towary niebezpieczne w wymagane: wyposażenie ochronne określone odpowiednio w ADR lub ADN (5 x 200,00 zł);
  • Nadanie lub przewóz towaru niebezpiecznego środkiem transportu, w cysternie, pojeździe-baterii, kontenerze, MEGC lub pojeździe MEMU, niezaopatrzonych w wymagane i prawidłowe oznakowanie, w zakresie: tablicy lub tablic barwy pomarańczowej (2 x 200,00 zł);
  • Zapakowanie, nadanie lub załadunek towaru niebezpiecznego bez wymaganego oznakowania sztuk przesyłki lub opakowania zbiorczego albo w nieprawidłowo oznakowanych sztukach przesyłki lub opakowaniach zbiorczych dla każdego numeru UN (800,00 zł).

witd_krakow_dodatkowy_zbiornik_paliwa_1 witd_krakow_dodatkowy_zbiornik_paliwa_2

Źródło: WITD Kraków