Komunikat WITD w Katowicach: bycie uczciwym nie ma sensu, czyli przewoźnik i kierowca bez uprawnień

Czasami jak człowiek czyta jakiś komunikat Inspekcji Transportu Drogowego, to aż się nóż w kieszeni otwiera – niektóre kary wydają się być po prostu o jakieś dziesięć razy za niskie, na co idealny przykład mamy poniżej. Miłośnik jazdy po alkoholu jeździł sobie na ukraińskim prawie jazdy swoją niesprawną ciężarówką, używając wykresówki wypisanej na pracownika. Ile za to dostał? 1000 zł jako kierowa, a także 4000 zł jako przewoźnik. Doskonale to pokazuje jak bardzo w Polsce nie opłaca się być uczciwym…

Komunikat autorstwa WITD w Katowicach poniżej:

W dniu 07.10.2014 r. w Tarnowskich Górach inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Katowicach zatrzymali do kontroli drogowej samochód ciężarowy marki MAN. Kierującym pojazdem był właściciel firmy transportowej, który okazał do kontroli swoje ukraińskie prawo jazdy. Rzekomo posiadane kwalifikacje usiłował udokumentować, okazując świadectwo kwalifikacji, którego ważność upłynęła w 2004 r.

W trakcie kontroli inspektorzy ustalili, że wobec kierowcy orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów ze względu na kierowanie w stanie nietrzeźwości, a starosta wydał decyzję o cofnięciu mu uprawnień do kierowania pojazdami. Wobec powyższego inspektorzy zatrzymali okazane im ukraińskie prawo jazdy, celem przesłania go do organu, który orzekł zakaz prowadzenia.
Ponadto stwierdzono, iż kierujący nie posiada aktualnych badań lekarskich, psychologicznych oraz szkolenia okresowego kierowców, a podczas realizacji przewozu drogowego nie rejestrował swojej aktywności w sposób właściwy, bowiem używał wykresówki swojego pracownika.

Dodatkowo stan techniczny kontrolowanego pojazdu zagrażał bezpieczeństwu w ruchu drogowym – miał on nadmiernie zużyte ogumienie oraz różną rzeźbę bieżnika na osiach, wycieki płynów eksploatacyjnych, niesprawne oświetlenie zewnętrzne, korozje elementów nośnych nadwozia, a zamontowany w nim tachograf nie posiadał legalizacji. Inspektorzy zatrzymali dowód rejestracyjny i zakazali dalszej jazdy.

Wobec przedsiębiorcy zostało wszczęte postępowanie administracyjne, stwierdzone naruszenia zagrożone są karą wysokości 4 000 zł. Jako kierowca, kontrolowany został też ukarany mandatami karnymi na łączną kwotę 1 000 zł. Postępowanie w sprawach o wykroczenia zostało również wszczęte wobec zarządzającego transportem, który dopuścił do wykonywania przewozu drogowego przez kierowcę nieposiadającego ważnych badań lekarskich i psychologicznych oraz wymaganego szkolenia. Za każde z powyższych zaniedbań grozi grzywna wysokości 1 000 zł.

witd_katowice_man_wywrotka_dokumenty_1 witd_katowice_man_wywrotka_dokumenty_2 witd_katowice_man_wywrotka_dokumenty_3 witd_katowice_man_wywrotka_dokumenty_4