Komisja Europejska oficjalnie wszczęła postępowanie przeciwko MiLoG – to w końcu pewna informacja!

niemcy_zoll_sluzba_celna_pensja_minimalna

Wczorajsze nieoficjalne doniesienia okazały się być prawdziwe – jak podaje PAP, Komisja Europejska faktycznie wszczęła wczoraj postępowanie przeciwko przepisom MiLoG, a konkretnie przeciwko nakładaniu ich także na zagranicznych kierowców z zagranicznych firm. Jak na razie postępowanie to ogranicza się do wstępnego upomnienia, do którego Niemcy muszą ustosunkować się w terminie… dwóch miesięcy. Jeśli zaś nasi zachodni sąsiedzi będą się naciskom Komisji Europejskiej opierać, podejmie ona kolejne kroki, oczywiście równie czasochłonne, ostatecznie mogąc zgłosić sprawę do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Co Komisja Europejska zawarła w swoim liście? Niestety to nie jest jeszcze do końca jasne. Wiadomo, że europolitycy nie mają nic przeciwko stosowaniu płacy minimalnej do kierowców wykonujących kabotaż, natomiast ich sprzeciw wzbudziło egzekwowanie MiLoG w przypadku „niektórych operacji transportu międzynarodowego”. Pozostaje jednak pytanie, czy pod pojęciem „niektóre” mieści się wyłącznie tranzyt, czy może mowa tutaj także o transporcie z i do Niemiec.

Jakby jednak nie było, sprawa ruszyła. Jak więc tak dalej pójdzie, może jeszcze przed nadejściem jesieni polscy przewoźnicy i kierowcy w końcu będą wiedzieli na czym dokładnie stoją.