Kolejny zamach z użyciem ciężarówki – terrorysta pędził 90 km/h po deptaku w Nowym Jorku

ford_f350_home_depot_zamach

Doszło do kolejnego zamachu terrorystycznego, w którym wykorzystano samochód użytkowy. Wczoraj, około godziny 15 czasu lokalnego, 29-letni islamista wjechał lekką ciężarówką na deptak wzdłuż rzeki Hudson. Z prędkością 90 km/h pokonał około półtora kilometra, uderzając w pieszych oraz rowerzystów. Dwie osoby zostały potrącone ze skutkiem śmiertelnym, kolejne jedenaście trafiło z obrażeniami do szpitala.

Po zakończeniu śmiercionośnego rajdu, zamachowiec próbował uciec autostradą. Zderzył się jednak ze szkolnym autobusem, co unieruchomiło jego samochód. Dalej próbował jeszcze uciekać pieszo, lecz został zatrzymany przez przypadkowego policjanta. Postrzelony w brzuch trafił do szpitala, a tam ustalono jego tożsamość. Zamachowiec okazał się 29-letnim imigrantem z Uzbekistanu, mieszkającym w stanie New Jersey i działającym z inspiracji lub z polecenia Państwa Islamskiego.

Jakiego samochodu użyto w zamachu? Był to Ford Super Duty z serii F-250 lub F-350 – około 4-tonowa ciężarówka z burtową zabudową, wypożyczona na godziny w jednym z marketów budowlanych.

Zdjęcie Forda wykonane po zamachu: