Kolejne prototypy naczep z własnym napędem – projekt z pantografami lub solarami

W nawiązaniu do tekstu:

DB Schenker zamawia 2 tys. naczep Krone z własnym napędem – o 40% niższe spalanie

Zainteresowanie naczepami z własnym napędem elektrycznym bardzo szybko rośnie. Wspomina się przy tym zwłaszcza o hybrydowych zestawach, w których elektryczna naczepa zmniejszy zużycie w spalinowym ciągniku. By natomiast rozwinąć ten projekt, w Niemczech właśnie zawiązano nowy projekt badawczy.

W projekt o nazwie „evTrailer2” zaangażowały się takie jednostki naukowe, jak między innymi Uniwersytet Techniczny w Darmstadt, czy Instytut Fraunhofera. Swojego wsparcia udzielił też niemiecki rząd, z Ministerstwem Gospodarki i Ochrony klimatu odpowiedzialnym za finansowanie projektu. Jeśli natomiast chodzi o partnerów technicznych, to wymienia się tutaj producenta naczep Schwarzmüller, a także producenta silników elektrycznych Oswald. Wszystkie te podmioty przez trzy lata mają badać możliwości wykorzystania elektrycznych naczep, a także rozwinąć prototypy, które być może trafią w przyszłości do produkcji.

Wiadomo, że projekt skupi się na naczepach trzyosiowych oraz na zastosowaniu w ciężkim transporcie dystrybucyjnym. Co też ciekawe, na prototypach mają pojawić się panele fotowoltaiczne, które zasilą naczepowe baterie przy wykorzystaniu energii słonecznej. Ewentualnie rozważa się też przystosowanie naczep do zasilania z pantografów, podobnie jak Niemcy robią to już z użyciem hybrydowych ciągników (zdjęcie poniżej). Wszystko natomiast po to, by w jak najbardziej efektywny sposób spełnić założenia projektu, tworząc hybrydowe zestawy o zużyciu paliwa zmniejszonym o co najmniej 20 procent.

Test pantografów na A5:

Fot. Siemens