Kolejne mandaty z polskich fotoradarów dla zagranicznych kierowców ciężarówek

Kolejne zaległe mandaty z fotoradarów trafiły wczoraj do zagranicznych kierowców ciężarówek. ITD wręczyło je przy okazji wczorajszej akcji kontrolnej, prowadzonej na autostradzie A2 pod Strykowem.

W czasie gdy funkcjonariusze WITD Łódź prowadzili typowo transportowe kontrole, delegacja z GITD przeglądała bazę mandatów z fotoradarów, wystawionych w ciągu ostatniego roku. Znaleziono łącznie 11 kar, które zostały przypisane do zatrzymanych ciężarówek. Ich kierowcy musieli więc opłacić je na miejscu kontroli.

Oto komunikat GITD:

W środę (30 października) inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Łodzi oraz Delegatury Centralnej Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego przeprowadzili wspólne działania na odcinku autostrady A2 w okolicach Strykowa. Celem akcji było wykrywanie nieprawidłowości podczas kontroli zezwoleń międzynarodowych. Inspektorzy GITD sprawdzali z kolei w bazie danych zdjęć z fotoradarów, czy w ciągu ostatniego roku kierowcy zza wschodniej granicy nie przekraczali dozwolonej prędkości w naszym kraju.

Inspektorzy skontrolowali w sumie 93 ciężarówki należące do zagranicznych firm transportowych. Białoruski przewoźnik, który wiózł ładunek do Rosji, posłużył się podczas przewozu tranzytowego zezwoleniem wielokrotnym, które nie uprawniało go do wjazdu z ładunkiem do tego kraju. Inspektorzy ujawnili również jeden przypadek braku kalibracji tachografu cyfrowego oraz przekroczenie o 2 tony dopuszczalnej masy całkowitej zespołu pojazdów należącego do rosyjskiego przewoźnika. Obie ciężarówki skierowano na wyznaczony parking strzeżony. Postoją tam do czasu usunięcia wykrytych nieprawidłowości i wpłaty kaucji na poczet przewidywanych w postępowaniu administracyjnym kar pieniężnych.

W wyniku równoległej kontroli inspektorów GITD ujawniono 11 przypadków przekroczenia przez kierujących w ostatnim czasie dozwolonej prędkości na polskich drogach. Kierowców ukarano mandatami karnymi.