Kolejne informacje na temat 25-metrowych zestawów, czyli początek testu na terenie Belgii

lzv_wielemaker

Informacje dotyczące 25-metrowych ciężarówek zawsze cieszą się sporą popularnością, więc tym bardziej jestem rad, że mogę zaprezentować kolejną ich porcję. Jak już pisałem TUTAJ na początku stycznia, Belgia jest kolejnym krajem, w którym do ruchu dopuszczone zostaną 25-metrowe pojazdy. Będą one częścią praktycznego testu, w ramach którego Flandria, czyli północna część tego federalnego kraju, dopuści wybraną ilość egzemplarzy do normalnej pracy. Megaciężarówki zostaną wpuszczone na wszystkie flamandzkie drogi szybkiego ruchu, z wyłączeniem kilku strategicznych odcinków – m.in. tunelu Kennediego, który jest częścią ringu Antwerpii, a także wybranych części obwodnicy Brukseli.

Do minionego piątku flamandzka administracja przyjmowała zgłoszenia firm, które chcą wziąć udział w projekcie. Zgłosiło się łącznie 88 przedsiębiorstw, które chciałby operować na północy Belgii 25-metrowymi ciężarówkami. Teraz wszystkie zgłoszenia zostaną dokładnie przeanalizowane i już wkrótce ogłoszona zostanie lista podmiotów, które otrzymają zgodę na wykorzystywanie megaciężarówek. Po tym rozpocznie się test, który ma trwać przez dwa lata. Po jego zakończeniu Flandria ma natomiast zdecydować, czy większe pojazdy sprawdzają się na jej drogach i powinny zostać masowo dopuszczone do ruchu, czy może lepiej trzymać się zestawów maksymalnie 16,5- lub 18,75-metrowych.

Ewentualne powodzenie flamandzkiego testu może być oczywiście kolejnym krokiem na drodze do spopularyzowania 25-metrowych i 60-tonowych ciężarówek w całej Europie.