Kolejne informacje na temat akcji serwisowej w Volkswagenie – TDI-ki mają zacząć spełniać normy

volkswagen_transporter_amarok_caddy

Słowo sjoemelsoftware zwyciężyło w prestiżowym, holenderskim konkursie na Słowo Roku, co 12 miesięcy organizowanym przez wydawcę najważniejszego słownika języka niderlandzkiego, mianowicie Van Dale. W ramach konkursu tego wybiera się w głosowaniu słowa uchodzące za nowe, a jednocześnie wiążące się z najważniejszymi wydarzeniami z minionego roku. Z czym natomiast wiązało się sjoemelsoftware? Na język polski możemy przetłumaczyć to jako „oprogramowanie do oszukiwania”, co oczywiście odsyła nas do afery z niemieckim producentem samochodów osobowych i dostawczych w roli głównej.

Tymczasem sama firma Volkswagen opublikowała w Polsce kolejną informację prasową, przedstawiającą plany rozwiązania problemu z zaniżoną emisją spalin w silnikach 1.2, 1.6 i 2.0 TDI. Oto jej fragmenty:

Koncern Volkswagen przedstawił Federalnemu Urzędowi ds. Ruchu Drogowego (KBA) środki techniczne, jakie zamierza podjąć w odniesieniu do silników EA189 o pojemnościach 1,2, 1,6 oraz 2,0 litrów. Po przeprowadzeniu intensywnych badań KBA zaaprobowała te środki w pełnym zakresie. Oznacza to, że w stosunku do wszystkich samochodów, których dotyczy sprawa można podjąć środki zaradcze. Właściciele tych aut zostaną poinformowani o kolejnych krokach. Aby jak najszybciej przeprowadzić akcję przywoławczą, Volkswagen rozpocznie ją już na początku 2016 roku.

W stosunku do diesli z serii EA189 zostaną podjęte następujące działania:

– w jednostkach o pojemnościach 1.2 i 2.0 zostanie zaktualizowane oprogramowanie. Czynność ta potrwa około pół godziny.

– w silnikach 1.6 również zostanie zaktualizowane oprogramowanie. Oprócz tego, bezpośrednio przed przepływomierzem zostanie zamontowany regulator przepływu powietrza. Czynność potrwa w sumie niecałą godzinę.

Wymienione powyżej działania zostaną przeprowadzone w Europie (28 rynków unijnych), a po wprowadzeniu zmian samochody będą spełniać obowiązujące normy emisji. Właściciele samochodów podlegających akcji przywoławczej w Polsce zostali już listownie poinformowani przez Volkswagen Group Polska o nieprawidłowościach w oprogramowaniu silnika w ich samochodach. W kolejnym piśmie dealerzy Volkswagena z odpowiednim wyprzedzeniem zaproszą klientów w dogodnym dla nich terminie na przeprowadzenie czynności serwisowych.

Do serwisów Volkswagena, w celu przeprowadzenia zmian technicznych, zostaną w wielu turach wezwane wszystkie pojazdy, których dotyczy poruszana problematyka. Od pierwszego kwartału 2016 roku będą wdrażane zmiany w silnikach 2.0. Do końca drugiego kwartału przyszłego roku planuje się rozpoczęcie działań w stosunku do silników 1.2. Od trzeciego kwartału 2016 r. aż do końca całej akcji stosownym czynnościom będą poddawane samochody z jednostkami napędowymi o pojemności 1.6 l.