rekrutuj 40ton665
Opublikowane 7 Sierpień, 2017

Kolejna zmowa w motoryzacji – niemieckie firmy uzgadniały między innymi wielkość zbiorników AdBlue

adblue_diesel_wlew

Niemiecki tygodnik “Der Spiegel” poinformował o kolejnej motoryzacyjnej aferze. Aż pięciu producentów samochodów – Mercedes-Benz, Volkswagen, BMW, Audi oraz Porsche – już od lat 90-tych miało uczestniczyć w nielegalnej zmowie.

Istnienie kartelu miał wyjawić koncern Volkswagen, a następnie swoje zawiadomienie złożył też Daimler, czyli właściciel Mercedesa. Jak podał “Der Spiegel”, zmowa miała dotyczyć także projektowania silników, układów hamulcowych, układów przeniesienia napędu, sprzęgieł, czy nawet układów wydechowych. Wspólnie wybierano też dostawców, a także ustalano z nimi ceny. Jednym z najświeższych przykładów zmowy było zaś wprowadzenie przez wymienionych producentów niewielkich zbiorników AdBlue. Były one znacznie tańsze w zakupie, ale niestety ograniczyły wydajność systemu oczyszczania spalin.

Sprawą zajmie się teraz Komisja Europejska, która może nałożyć na producentów wielomiliardowe kary. Wszystko jest zaś dowodem, że zmowa producentów ciężarówek, funkcjonująca w latach 1997-2011, nie była niestety niczym szczególnym…

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 5 komentarzy

 1. Dawid napisał(a):

  Ale nam jadą po majtach. Zmowa od żarówek po samochody i co tam jeszcze ujawnią.

 2. patyk napisał(a):

  Prawda jest taka, że zmowy były, są i będą. Jeśli masz możliwość dogadać się z konkurentem i mieć z tego korzyści, to zawsze znajdzie się ktoś chętny. Takie zmowy ciężko wykryć, dopiero jak ktoś sypnie.

 3. Luka napisał(a):

  z kolegami zmówwiliśy się że za mniej jak 8 tysięcy nie będziemy pracować , i niby też podpadamy pod prokuratora?

 4. 13*60 napisał(a):

  My sie w firmie zmowili ze nikt nie bedzie jezdzil za mnie niz xxxx kwota.w poerwszym podpunkcie naszej zmowy byl podpunkt ze nikt nie bedzie jezdzil ciezszymi pojazdami niz dmc 40000kg z wykluczeniem podwyzki proporcjonalna co do tonokilometra

 5. Bob napisał(a):

  SKANDAL SKANDAL SKANDAL

  Firma w której obecnie pracuje kupuje chleb od piekarni cena 0.41 zł brutto jako szary Kowalski płacę około 2 złotych za ten chleb. Gdzie tu policja gdzie sprawiedliwość?!

Odpowiedz