Kolejna klasyczna ciężarówka wróciła do Starachowic – lukę uzupełnił Star 244RS

Skrót RS może wzbudzać bardzo przyjemne skojarzenia. To jedna z wersji wyposażeniowych Chevroleta Camaro, najszybsza odmiana Forda Focusa, czy wyróżnik topowych modeli Audi. Natomiast Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach wzbogaciło się ostatnio o Stara 244RS.

W tym przypadku RS nie oznacza, ani „Rally”, ani tym bardziej „Sport”. Zamiast tego mamy skrót od „rolniczy-specjalny”, co najlepiej oddaje charakterystykę tego modelu. Dzięki specjalnemu reduktorowi, wersja RS mogła utrzymywać  prędkość 3 km/h i towarzyszyć maszynom rolniczym. Pojazd miał też wzmocnioną odporność na wilgotne powietrze i wyposażany był w trójstronną wywrotkę. Poza tym, jak każdy egzemplarz 244, miał napęd na cztery koła oraz zwiększony prześwit.

W przeciwieństwie do egzemplarzy strażackich lub nośników specjalnych zabudów, RS-y miały w większości bardzo ciężkie życie. Do dzisiaj zachowało się niewiele z nich i dlatego też rolnicza wersja była dotychczas luką w zbiorach starachowickiego muzeum. Braki te udało się nadrobić dopiero pod koniec marca, znajdując egzemplarz z 1990 roku, jeszcze kilka miesięcy temu służący w jednej z podlaskich firm budowlanych.

Teraz ciężarówkę czeka remont i zaszczytna rola muzealnego eksponatu. Rzadki model 244RS będzie częścią wystawy liczącej już 20 ciężarówek. Wstępnie też postanowiono, że zamknie tę kolekcję, czyniąc ją po prostu kompletną. A obok będą stały takie klasyki, jak dakarowy Star 266R, replika papamobile na bazie Stara 660, czy pierwszy model tej marki, czyli Star 20 z przełomu lat 40-tych i 50-tyh. Nie zabrakło też powszechnie znanych modeli, jak Star 1142, czy nawet niewielki 742.

Jeśli szukacie namiarów na muzeum to podaję linki do jego strony internetowej oraz tę facebookową stronę. Ciężarówki są tam wystawą stałą, realizowaną pod hasłem „technika motoryzacyjna”. A gdy już będziecie w Starachowicach, to koniecznie zróbcie wycieczkę po tamtejszych skrzyżowaniach, wypatrując klasyków stojących na świeżym powietrzu. Ich mapę oraz zdjęcia prezentowałem w następującym tekście: Siedem zabytkowych Starów jako pomniki w Starachowicach – lokalizacja, zdjęcia oraz krótki opis