Kolejna kara za 45-godzinny tygodniowy odpoczynek na francuskim parkingu, tym razem dla Polaka

I mamy kolejne informacje o karze za 45-godzinną przerwę odbytą na parkingu we Francji. Tym razem otrzymał ją Polak, jeden z Czytelników, który zgłosił się do mnie na adres [email protected]. Został on skontrolowany na trasie A36 przed Besancon, zaś kara nałożona na jego pracodawcę została wyliczona na 3000 euro. Co więcej, nie jest to jeszcze kara ostateczna, a jednie kaucja na poczet mandatu, który może ostatecznie wynieść nawet 30 tysięcy.

To jednak nie koniec historii, wszak bycie francuskim funkcjonariuszem zobowiązuje i musiało się tutaj wydarzyć coś ciekawego. Przyłapany na parkingowym odpoczynku Czytelnik zgłosił się do mnie zresztą tak naprawdę z wątpliwościami, które wzbudzili w nim sami Francuzi. Krótko po otrzymaniu opisanej powyżej mandaty został on bowiem po raz kolejny zatrzymany do kontroli, tym razem w okolicach Caen. Tam zaś funkcjonariusze zdziwili się na widok wystawionego przez ich kolegów mandatu za weekend w kabinie.

Inspektor z Caen podobno powiedział, że francuski kodeks wykroczeń jest oparty na kodach NATINF i bez takiego kodu kara jest nieważna. Tymczasem na mandacie za weekend w kabinie żadnego kodu nie było – jego rubryka była skreślona, a zamiast tego na dole dokumentu dopisano wyjaśnienie, że to kara związana z art. 8 pkt 8 dyrektywy 561/2006.

I co teraz? Mandat już został przyjęty, więc tak naprawdę niewiele można teraz zrobić. Co więcej, osobiście widziałem oficjalny francuski komunikat informujący o wprowadzeniu kary za 45-godzin spędzone na parkingu. Czy więc funkcjonariusz z Caen wykazał się po prostu niewiedzą, czy może miał rację? To już niestety pytanie do znającego Francję prawnika…

Jedno jest pewne – Francuzi nie odpuścili tematu mandatów za weekend w kabinie:

https://40ton.net/mandat-za-weekend-w-kabinie-we-francji-4-tys-euro-kary-dla-przewoznika-pochodzacego-z-rumunii/

https://40ton.net/weekend-na-parkingu-we-francji-jednak-zakazany-hiszpanscy-kierowcy-dostali-mandaty-na-2300-euro/


Poniżej: DAF 2800 Supercontinental z TEGO artykułu, idealny na długą „pauzę”.

daf_2800_supercontinental_kabina