Kolejna elektryczna wywrotka, tym razem do pracy w Paryżu – Gama D Z.E. z HDS-em

W połowie lat 80-tych francuska firma Groupe Noblet zaskakiwała ciężarówkami z Ameryki. Do miejskich pracy wysyłano budowlane Macki serii R, z szoferkami fabrycznie przesuniętymi na lewą stronę podwozia, dla łatwiejszej pracy w terenie. Dzisiaj zaś Groupe Noblet postanowiło dołączyć do prekursorów budowlanej motoryzacji na prąd.

Firma odebrała pierwszy egzemplarz Renault Gamy D Wide Z.E. z budowlaną zabudową. Za kabiną znalazł się elektryczny żuraw HDS, a za nim niewielka, tylnozsypowa wywrotka. Samochód ma przy tym 26 ton DMC oraz cztery pakiety baterii o łącznej pojemności 264 kWh. Ich pełne naładowanie dedykowaną, szybką ładowarką zajmie około 2 godzin. Za to ładowanie zwykłą, publiczną ładowarką to kwestia do 10 godzin.

Plan jest taki, by elektryczna ciężarówka pracowała w Paryżu oraz okolicach. Będzie obsługiwała typowo miejskie budowy, a kierowca będzie ładował baterie we wszelkich możliwych miejscach. Gdy więc samochód będzie rozładowywał się gdzieś przy publicznej ładowarce, zostanie do niej podpięty na przykład na godzinę, by uzyskać dodatkowe 15 lub 20 kilometrów zasięgu.