Kolejna ciężarówka, która pokieruje sobą sama, czyli koncepcyjny Peterbilt 579 z funkcją autopilota

peterbilt_ciezarowka_autopilot_koncept

Na powyższym zdjęciu widzimy Peterbilta 579 w niecodziennej, bardzo krótkiej konfiguracji. Owa konfiguracja nie jest jednak w tym aucie najciekawsza, gdyż mamy tutaj do czynienia z bardzo odważnym prototypem. Biały ciągnik jest podobno w stanie poruszać się po drogach bez kierowcy, posiadając coś w formie funkcji autopilota. Mamy tutaj więc do czynienia z pojazdem podobnym do koncepcyjnego Mercedesa Actrosa na rok 2025, którego szerzej opisywałem już TUTAJ.

Koncepcyjny Peterbilt przyszłości został zaprezentowany przy okazji imprezy Intelligent Transportation Society World Congres w Detroit. Ma być to pojazd bardzo przyjazny kierowcy, ograniczający jego zmęczenie, a także będący wyjątkowo bezpiecznym. W jaki sposób? Oczywiście kierując sobą w sposób automatyczny przy pomocy licznych czujników i kamer.

Taką funkcję autopilota Peterbilt osiągnął poprzez połączenie kilku różnych systemów, z których dwa są dzisiejszym kierowcom już dobrze znane. Pierwszym z nich jest aktywny tempomat, który utrzyma odpowiednią odległość od innych pojazdów, a w razie potrzebny także zahamuje lub przyśpieszy. Dalej mamy zaś asystenta pasa ruchu w bardzo rozbudowanym wydaniu, czyli system rozpoznający linie na drodze i utrzymujący pojazd w granicach swojego pasa także na przykład na zakrętach.

Co ważne, Peterbilt podkreśla, że nie zamierza w ten sposób wyeliminować kierowców z kabin. Mają oni nadal zasiadać za kierownicą i odpowiadać za kontrolę nad pojazdem w najtrudniejszych dla auta sytuacjach, lecz nie będą musieli skupiać się na kierowaniu przez cały dzień na przykład w czasie jazdy po autostradzie. Dzięki temu transport ma być bezpieczniejszy, a także bardziej efektywny.