Kolejna autostrada dla ciężarówek z pantografami – do pół miliarda euro na trakcję

W nawiązaniu do tekstów:

Kolejne zamówienie na Scanie z pantografami – 7 sztuk dla przewoźników z Niemiec

Sieć trakcyjna nad 4 tys. km autostrad w Niemczech – plan na popularyzację pantografów

Łączenie ciężarówek z pantografami nie przestaje wydawać się pewną formą abstrakcji. Niemcy konsekwentnie realizują jednak swój plan, by przetestować tę technologię w najróżniejszych regionach, a następnie rozważyć wprowadzenie jej do szerokiego użytku.

Dotychczas odcinki z siecią trakcyjną pojawiły się na autostradach A1, A5, a także na drodze krajowej B462. W ubiegłym tygodniu przedstawiono zaś plan, by pokryć trakcją fragment autostrady w Bawarii, w okolicach Monachium. Prawdopodobnie obejmie to autostradę A92, prowadzącą na wschód od bawarskiej stolicy. Choć rozważa się też zelektryfikowanie autostrady A9, na odcinku między Monachium a Norymbergą.

Bawarski odcinek testowy ma być znacznie dłuższy od dotychczasowych, liczących po kilka kilometrów jedną stronę. Ponadto przy tej samej trasie ma stanąć stacja tankowania wodoru oraz grupa szybkich ładowarek dla samochodów ciężarowych. W ten sposób ma więc powstać droga o kompleksowym przygotowaniu do bezemisyjnego transportu.

A ile to wszystko będzie kosztowało? By realizować wszystkie powyższe plany, bawarski projekt otrzyma prawdziwie rekordowy budżet. Może to być nawet pół miliarda euro, a więc mniej więcej tyle samo, ile wynosi budżet na rozbudowy parkingów autostradowych w okresie 2020-2023, na terenie całych Niemiec. Środki ma przy tym dostarczyć rząd federalny i będą one pochodziły z funduszu na rzecz energii i klimatu.