Kolejki dla ciężarówek jadących do Dover – rusza wakacyjna Operacja Brock

Na zdjęciu: Operacja Brock latem 2023 roku (autostradowy monitoring)

Wakacje to ten dziwny czas, gdy osoby pracujące musza się zatrzymać, by osoby jadące na urlop miały ułatwiony przejazd. W wielu europejskich krajach objawia się to zakazami ruchu, natomiast w Wielkiej Brytanii polega na blokowaniu dojazdu do portu.

Od nadchodzącej środy, 10 lipca, Brytyjczycy wprowadzają tegoroczne wydanie wakacyjnej Operacji Brock. W praktyce oznacza to, że wszystkie samochody ciężarowe o DMC powyżej 7,5 tony, zmierzające w stronę portu w Dover, będą zatrzymywane na wydzielonym pasie autostrady M20. Tam ich ruch będzie podlegał dozowaniu, by zwolnić miejsce na drogach dla ruchu typowo turystycznego.

By nie doszło do prób omijania kolejki, na czas funkcjonowania Operacji Brock wprowadzone zostaną specjalne zezwolenia dla samochodów ciężarowych. Dokument ten będzie można otrzymać tylko po ustawieniu się w kolejce na autostradzie M20 i podjechaniu tam aż do samego początku. Następnie, już na drodze A20 przed Dover, przy skrzyżowaniu z drogą B2011, zezwolenia będą sprawdzane, a pozbawieni ich kierowcy będą zawracani.