Kögel świętuje 80. urodziny – niemieckiej firmie zawdzięczamy kilka ciekawych wynalazków

Co łączy firmę Kögel z Shirley MacLakogel_80_latine, łożyskiem kulkowym, pierwszą transmisją telewizyjną w Niemczech, firmą Fujifilm, a także z najpopularniejszym kaczorem na świecie – Kaczorem Donaldem? Wszyscy w 2014 r. świętują swoje 80 urodziny, cieszą się doskonałą kondycją i nie zamierzają usuwać się w cień w codziennym życiu. Kögel, jeden z wiodących europejskich producentów naczep, świętuje swój jubileusz dokładnie 1 maja 2014 r.

Jubileuszowy rok ma być w niemieckiej firmie zdominowany przez imprezy i akcje dla klientów, pracowników, dostawców oraz wszystkich pozostałych osób interesujących się działalnością firmy Kögel. Oprócz dnia drzwi otwartych, imprezy z okazji 80-tych urodzin na targach pojazdów użytkowych IAA, przeróżnych akcji promocyjnych i dobroczynnych zaplanowano wiele innych niespodzianek.

Co natomiast zawdzięczamy tej firmie po 80 latach działalności? No cóż, trochę tego jest… W 1961 roku Kögel zaprezentował pierwszą naczepę chłodniczą z nadwoziem wykonanym całkowicie z tworzyw sztucznych. Cztery lata później niemieccy inżynierowie pokazali pierwsze nadwozia wymienne z rozkładanymi wspornikami, które położyło podwaliny pod popularny dziś system BDF. W 1974 roku z fabryki Kögel wyjechała pierwsza samonośna wywrotka z zaokrągloną, aluminiową ładownią. W 2005 roku pojawił się Euro Trailer – naczepa wydłużona o 1,3 metra w stosunku do standardowych, natomiast ostatnim ciekawym projektem była naczepa zawierająca dodatkowe zbiorniki na CNG, umożliwiająca wysłanie zasilanego gazem ciągnika w naprawdę daleką trasę.

kogel_naczepa_cng