Kilka faktów na temat nowego Volkswagena Craftera, czyli 2.0 TDI, 8-biegowa skrzynia i nawet 8 ton DMC

volkswagen_crafter_2016_grafiki_1Powyżej: oficjalna grafika zapowiadająca wygląd zewnętrzny

W ostatnich dniach na naszej autostradzie A2 można było zobaczyć zamaskowane egzemplarze nowych Volkswagenów Crafterów. Samochody te jeździły po okolicach Wrześni w ramach przedpremierowych prezentacji dziennikarskich, a przy okazji koncern Volkswagen przekazał do mediów pewną ilość informacji na temat nowego modelu. I to właśnie o nich będzie ten artykuł.

Nowy Volkswagen Crafter będzie wyposażony wyłącznie w 2-litrowy silnik TDI, spełniający normy Euro 6 przy wykorzystaniu AdBlue, wlewanego do 18-litrowego zbiornika i wymagającego uzupełnienia co około 12 tys. kilometrów. Jednostka ta będzie dostępna także z dwiema turbinami i przekaże swoją moc do sześciobiegowej przekładni manualnej lub ośmiobiegowej skrzyni automatycznej, dostępnej w wersji zwykłej lub wzmocnionej, przewidzianej dla cięższych wersji. W zależności od wariantu otrzymamy napęd na przednie lub tylne koła, a do tego powinna dojść też zapewne opcja doposażenia w napęd 4×4. Jeśli natomiast chodzi o podwozia to mówimy tutaj o konstrukcjach po prostu zupełnie nowych, dysponujących między innymi nowym zawieszeniem. To ostatnie z przodu będzie bazowało na kolumnach McPhersona, natomiast na tyle pojawią się klasyczne resory. Ponadto warto dodać, że najcięższy wariant podwoziowy zaoferuje DMC w okolicach aż 8 ton i będzie miał na masce lwa, nazywając się MAN TGE.

Poniżej: oficjalna grafika zapowiadająca wygląd wewnętrzny

volkswagen_crafter_2016_wnetrze_3

Ze stanowiska kierowcy od razu mamy zauważyć nieco niższą pozycję za kierownicą niż u poprzednika, a także dłuższą, ale jednocześnie też bardziej pochyłą osłonę silnika. Trzeba tutaj bowiem zaznaczyć, że nowy Crafter charakteryzuje się współczynnikiem oporu powietrza Cx 0,33, podczas gdy u poprzednika było to Cx 0,39. A co to oznacza w praktyce? Volkswagen twierdzi, że przy dużych prędkościach taka zmiana może pozwolić zmniejszyć zużycie paliwa o nawet pełny litr na 100 kilometrów. Do tego kierowcy powinni zwrócić uwagę na nowy układ elektrohydraulicznego wspomagania kierownicy, a także nowe lusterka boczne.

Właścicieli flot zainteresuje natomiast fakt, że nowy Crafter ma być dostępny także z zestawem dedykowanych zabudów, przygotowanych dla koncernu Volkswagen przez renomowaną firmę Schmitz Cargobull. Ten wiodący europejski producent naczep będzie dostarczał swoje zabudowy pod nazwą Truckbody, wyprodukuje je w Berlinie, a następnie wyśle bezpośrednio do fabryki Crafterów we Wrześni. Efekt końcowy będzie więc taki, że Crafter będzie mógł wyjechać z odpowiednią zabudową już bezpośrednio z fabryki, skracając czas dostawy.

Premiera nowego samochodu będzie miała miejsce już we wrześniu tego roku, a tymczasem pozwolę sobie przypomnieć szpiegowskie zdjęcia, prezentowane już w 2015 roku.

volkswagen_crafter_2016_kamuflaz_testy_1 volkswagen_crafter_2016_kamuflaz_testy_2 volkswagen_crafter_2016_kamuflaz_testy_3

Źródło zdjęć szpiegowskich: autokiste.de